YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Almanya'da İslamlaşma anketi sonuçları
Almanya'da yapılan ankete katılanların yüzde 61'i, Almanya'nın ''İslamlaşacağı'' tehdidinin abartıldığını düşünüyor.
İşte Almanya'da İslamlaşma anketi sonuçları
02 Ocak 2015 / 02:22 Güncelleme: 02 Ocak 2015 / 07:24

Oturduğu yere yakın bir yerde düzenlenmesi durumunda PEGIDA eylemlerine katılabileceğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 13.

Ankete katılanların yüzde 29'u da İslam'ın yayılmasına ve yabancılara karşı gösteriler düzenleyen aşırı sağcı PEGIDA grubunu haklı buluyor.

Araştırmada, özellikle ''Almanya için Alternatif'' (AfD) Partisi taraftarının PEGIDA eylemlerini desteklediğini ortaya çıkarken, bu partiye ilgi duyanların yüzde 71'inin İslam ve yabancı karşıtı eylemleri desteklediği belirtildi.

Ankete katılan AfD taraftarlarının yüzde 45'inin, Sol Parti seçmeninin yüzde 26'sının PEGIDA gösterilere katılabileceğini belirtmesi dikkati çekti. Gelecek seçimlerde Almanya'da ''İslam ile mücadele eden'' bir partiyi seçebileceğini belirtenlerin oranın da yüzde 10 olduğu vurgulandı. Bu oranın ülkenin doğu eyaletlerinde yüzde 15, batı eyaletlerinde yüzde 9 olduğu kaydedildi.
Sol Parti seçmeninin yüzde 16'sı da İslam ile mücadele eden bir partiye oy verebileceğini ifade etti.

Merkel'in yeni yıl mesajına AFD'den tepki

Öte yandan, Almanların PEGIDA gösterilerine katılmamaları yönünde uyarıda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yeni yıl mesajı ülkede tartışmalara yol açtı.

AFD Genel Başkanı Bernd Lucke, Merkel'in insanları dinlemeden onları yabancı düşmanı olarak damgaladığını ileri sürdü.

''Şansölyenin görevi dinlemek'' diyen Lucke, Almanya'da yabancı düşmanlığı için yer olmadığını ancak daha önce entegrasyon konusundaki sorunların yapıcı ve nesnel bir şekilde tartışılması gerektiğini kaydetti.

Merkel, "gösterilere katılmayın" çağrısı yapmıştı

Başbakan Merkel, PEGIDA grubunu isim vermeden eleştirdiği yeni yıl mesajında, grubun söylemlerinin peşinden gidilmemesi çağrısı yaparak, "Pazartesi günleri 'Halk biziz' çağrısıyla yürüyorlar. Bunu söylerken gerçekte şunu kastediyorlar; 'Sizler, ten renginiz ya da dininiz nedeniyle buraya ait değilsiniz'. Bu tür gösterilere katılan herkese şu söylüyorum; 'Size bu çağrıyı yapanların peşinden gitmeyin! Çoğu zaman kalplerinde ön yargılar, soğukluk ve hatta nefret var!" ifadelerini kullanmıştı.

"MÜSLÜMANLAR ALMANYA'DA İSLAMOFOBİ'YE KARŞI YÜRÜYECEK" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler