YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AB'nin gerçek yüzü! Türkiye'ye büyük ayıp!
Avrupa Birliği, Gürcistan'a serbest seyahat hakkı tanıyan kararı onayladı. Türkiye'yi vize serbestisi için bekleten AB, Ukrayna'ya da aynı hakkı vermeyi planlıyor.
İşte AB'nin gerçek yüzü! Türkiye'ye büyük ayıp!
06 Eylül 2016 / 20:16 Güncelleme: 06 Eylül 2016 / 20:18

Avrupa Parlamentosu'nun bir komisyonu, Gürcistan'a AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı tanınmasını destekledi ve aynı hakkın Ukrayna'ya da tanınması konusunda yeşil ışık yaktı.

Komisyonun dün beş aleyhte oya karşı 44 oyla benimsediği Gürcistan kararı, parlamento, AB üyesi devletler ve Avrupa Komisyonu arasında yapılması gereken üçlü müzakereler sonunda kesinleşecek.

Gürcistan'a serbest seyahat hakkı tanınmasının bu yaz gerçekleşmesi bekleniyordu ancak Almanya ve diğer bazı üyeler bu hakkın gerektiğinde askıya alınmasını sağlayacak önlemler hazırlanana kadar beklenmesini istemişlerdi. 

'UKRAYNA'YA DA UYGULANSIN' ÖNERİSİ

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük bloğu oluşturan Avrupa Halk Partisi'nden Bulgar parlamenter Mariya Gabriel, bu konunda kesin karar alınmadan önce seyahat kolaylığının aynı zamanda Ukrayna'ya da getirilmesini önerdi.

Sosyalist bloktan Portekizli parlamenter Ana Gomes de, "Siyasi ve stratejik açıdan Ukrayna'ya da vize serbestisi vermemiz çok önemlidir" dedi.

Gürcistan gibi Ukrayna da Avrupa'ya seyahat serbestisini, Batı'nın bu ülkelerdeki emellerine karşı duran Rusya ile sürdürülen jeopolitik mücadelenin bir parçası olarak görüyor.

AB'den vize serbestisi bekleyen diğer bir ülke ise Kosova. Ancak Avrupa Parlamentosu daha önce Kosova'nın Karadağ ile arasındaki sınır anlaşmazlığını bir anlaşmaya bağlamasını istiyor. 

AB Türkiye'ye de vizesiz seyahat hakkı tanıma konusunda ise rahatsız. Hem Ankara hem de Brüksel, bu konunun daha önce hedef tarih olarak belirtilen Ekim ayında kadar sonuçlanmayacağı görüşündeler.

 // Şırnaklı
Hadi be ordan sizin dinsiz imansız ülkenize gelmek isteyen kim yaşasın zalimler için cehennem!!!!...
07 Eylül 2016 01:22
 // m
Zorla avrupa fet edilmeyi istyiyorlar oglum bak gitt...
07 Eylül 2016 01:17
Cokta@lazim
 // Mehmet
Reis ac kapilari sal gitsin Reis idami getir...
06 Eylül 2016 21:45
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler