YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ABD'nin yeni savaş oyuncağı
İşte ABD'nin yeni savaş oyuncağı
29 Ekim 2013 23:13
Radardan gizlenme özelliğine sahip Zumwalt destroyeri ilk kez suya indirildi.

ABD donanmasındaki en büyük ve modern savaş gemisi, radardan gizlenme özelliğine sahip Zumwalt destroyeri ilk kez suya indirildi. 185 metre uzunluğundaki Zumwalt, 160 kilometre menzile sahip füze başlıkları taşıyacak.

Zumwalt, bölge sakinlerinin merak dolu bakışları altında saatlerce süren işlemin ardından ABD'nin Maine eyaletindeki Kennebec nehrine indirilerek gövdesinin ilk kez suyla temas etmesi sağlandı. Nehre indirilen destroyer, inşasının son aşaması tamamlanmak üzere tersane yanına çekildi.

Anten ve radar direklerini gizleyecek şekilde inşa edilmiş parlak karbon elyafından bir üst güverteye ve köşeli bir görünüşe sahip Zumwalt, diğer savaş gemilerinden ilk bakışta ayırt edilebiliyor.

Başlangıçta, radardan gizlenme özelliği nedeniyle "casus destroyer" olması planlanan Zumwalt, radar dalgalarını saptıracak açılarda üretilmiş alçak bir dış görünüşe sahip.

185 metre uzunluğunda

Zumwalt, denizde daha rahat bir seyir imkanı vermek amacıyla dalgaları yarmak üzere özel olarak tasarlanmış gövdesi ve 185 metrelik boyuyla, şu an mevcut olan tüm destroyerlerden daha uzun ve heybetli.

İlk planlamalarda kıyı bombardımanı için tasarlanan destroyer, roket motoruyla çalışan savaş başlıkları kullanan, 155 milimetrelik "Gelişmiş Silah Sistemi" ile teçhiz edildi.

160 Kilometre menzilli savaş başlığı

Gelişmiş Silah Sistemi'nde kullanılan savaş başlıklarının menziliyse yaklaşık 160 kilometre. Üstün teknoloji ürünü

bilgisayarları ve otomasyonu sayesinde mevcut destroyerlerin ihtiyaç duyduğunun yarısı kadar bir mürettebatla idare edilebilen Zumwalt, yeni gövde tasarımı, bilgisayar otomasyonu, elektrikle işleme özelliği, gelişmiş yeni radar ve silah sistemleri gibi pek çok yeni teknolojiyi aynı yapıda bir araya getiriyor.

ABD donanmasının vefat etmiş komutanlarından Amiral Elmo "Bud" Zumwalt'ın adını taşıyan gemi için bu ay içinde bir tören yapılması planlanmıştı.

Tören krizine takılmıştı

Ancak, Zumwalt'ın iki kızının, geminin pruvasında şampanya şişesi kırarak başlatacakları tören, ABD'de hükümetin kepenkleri kapatmasına neden olan bütçe krizi nedeniyle yapılamamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler