YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 620 yıllık Kur’an-ı Kerim
İşte 620 yıllık Kur’an-ı Kerim
30 Haziran 2013 13:13
Bulgaristan'daki Türklerin, asimilasyon zamanında canları pahasına korudukları ve aralarında 620 yıllık altın tezhipli el yazma bir Kur'an-ı Kerim'in de bulunduğu onlarca eser, görücüye çıktı.

Bulgaristan'da yaşayan Türklerin, 1984 yılındaki asimilasyon zamanında canları pahasına koruyup, gizledikleri birbirinden değerli el yazma eser tek tek toplandı. Birbirinden değerli bu eserler için restorasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursalı işadamları tarafından yapılan Kırcaali'nin Rudozen bölgesindeki Çepentsi Camii'nde özel bir kütüphane oluşturuldu. Aralarında 620 yıllık altın tezhipli el yazma bir Kur'an-ı Kerim'in de bulunduğu Farsça, Arapça ve Osmanlıca onlarca eser bu kütüphanede yeniden hayat buldu.

Çepentsi Camii Kütüphanesi görevlileri, asimilasyon döneminde Bulgaristan'da yaşayan Müslüman Türklerin canları pahasına gizledikleri birbirinden değerli eserlerin bu kütüphanede toplandığını ifade ederek, "Kütüphanemizde, Osmanlıca, Arapça ve Farsça birbirinden değerli el yazma eserler bulunuyor. Bu eserler arasında el yazma 620 yıllık altın tezhipli bir Kur'an-ı Kerim de bulunuyor. Bir çok yetkili gelip eserleri inceledi. Değerleriyle ilgili raporlarını önümüzdeki günlerde bize sunacak. Bölgedeki tüm kitapları kilitli tutulan bu bölümde saklıyoruz" diye konuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler