YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 21. yüzyılın öldürücü silahları!
İşte 21. yüzyılın öldürücü silahları!
24 Ocak 2013 12:06
Irak'ta Başbakan Nuri el-Maliki karşıtı gösteriler artarken Enbar kenti eylemcilerinin sözcüsü Adnan el-Assafi, 'İnsanların sokaklara dökülmesi ve gösteriler, bu asrın öldürücü silahlarıdır.' dedi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki karşıtı gösterilerin en yoğun yaşandığı Enbar kenti eylemcilerinin sözcüsü Adnan el-Assafi, ''İnsanların sokaklara dökülmesi ve gösteriler, bu asrın öldürücü silahlarıdır. Halk bir yöneticinin kararlarında ısrarcı davrandığını, ileri gittiğini görürse, kuru yaş herşeyi götüren bir volkana dönüşür'' dedi.

 AA muhabirine açıklamada bulunan Assafi, tutukluların serbest bırakılmasının da aralarında olduğu 13 maddelik talepleri gerçekleşinceye kadar gösterileri bitirmeyeceklerini ve sokakları terk etmeyeceklerini söyledi. Assafi, hükümetin göstericilerin taleplerini karşılamaya başlaması durumunda eylemleri kısmın de olsa azaltabileceklerini ifade etti.

Maliki hükümetini, gösterileri güçle bastırmaması konusunda uyaran Assafi, hükümeti 'ağırbaşlı ve vakarlı' davranmamakla suçladı.

Gösteri düzenleme nedenlerine değinen Assafi, ''2 yıldan beri taleplerimizin gerçekleşmesi için çaba gösteriyoruz. Başbakan Maliki daha önce taleplerimizi gerçekleştirmek için 100 gün istemişti. 100 gün bitti, değişen bir şey olmadı. Enbar sakinleri tüm yolları denedi, ancak taleplerimiz gerçekleşmedi. İnsanlara zulmedildiğini, hapishanelerdeki trajediyi gördüğümüz zaman taleplerimiz karşılanır umuduyla sokaklara çıktık ve eylemler düzenlemeye başladık'' diye konuştu.

Assafi, 13 maddelik taleplerine ilişkin, ''Taleplerimiz başta 7 maddeydi. Daha sonra hükümetin olumlu karşılık vermemesi sebebiyle 13'e yükseldi. Bu taleplerden vazgeçmemiz mümkün değil. Ancak bazılarında değişikliğe gidebiliriz'' ifadelerini kullandı.

Maliki hükümetinin, gösterilerin yapıldığı meydanlara büyük askeri güçler sevk etmesi durumunda tepkilerinin yeniden şekilleneceğini söyleyen Assafi, Başbakan Maliki'nin gösterileri 'sabun köpüğü' olarak nitelendirmesini şöyle değerlendirdi:

''Söz, sahibinin vasfıdır. Eylemlere katılanlar arasında din alimleri, aşiret büyükleri ve profesörler de bulunuyor. Halka yönelik bu tür tanımlamalar Başbakana yakışmıyor.''

Irak'taki çok sayıda kent ve eyalette 23 Aralık'tan bu yana Maliki hükümeti karşıtı gösteriler yapılıyor. Göstericiler, ''tutukluların serbest bırakılması ve Terörle Mücadele Kanunu'nun ilgası'' gibi taleplerde bulunuyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler