YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsiz kalanlara bedava sandviç
ABD’de hükümetin bütçe anlaşmazlığı nedeniyle 'kepenk kapaması'nın ardından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara Amerikalı iş adamları yardım eli uzatıyor.
İşsiz kalanlara bedava sandviç
05 Ekim 2013 / 11:17 Güncelleme: 05 Ekim 2013 / 11:19

ABD’de hükümetin bütçe anlaşmazlığı nedeniyle "kepenk kapaması"nın ardından mecburi ücretsiz izne çıkarılan 800 bin kamu çalışanına Amerikalı iş adamları yardım eli uzatıyor.

Kongre’nin bütçe konusunda uzlaşmaya varamaması sebebiyle 1 Ekim’den bu yana zorunlu tatil yapan kamu çalışanlarına bedava sandviç veriliyor.

Bunun yanı sıra ülkenin dört bir yanında iş dünyasından üniversitelere, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere kadar çok çeşitli alanlarda kamu çalışanlarına ücretsiz hizmetler sunuluyor. Hatta bunlar arasında dans kursları bile bulunuyor.

Bunlardan biri Başkent Washington’da ünlü şef ahçı Jose Andres’in sahibi olduğu Oyamel restoranı. Oyamel Genel Müdürü David Andersen, kamu çalışanlarına, yeniden iş başı yapıncaya kadar ücretsiz sandviç vereceklerini söyledi. Andersen, "Maalesef şu an işsiz kalan insanlar var. Bu insanlar için yapabileceğimiz bir şey olmalı diye düşündük. Hemen böyle bir uygulama başlatmamızın tek sebebi bu oldu" dedi.

130 sandviç

Oyamel restoranda, günlük 130 ücretsiz sandviç dağıtılıyor. Andersen, "Ben onların yerinde olsaydım, ben de şu an maaşımı alamıyor olacaktım. Bedava sandviç almak veya ücretsiz birşeyler yiyebilmek, böyle bir durumdayken beni rahatlatırdı" ifadelerini kulandı.Amerikalı vatandaşlar da; toplumun, "kepenk indirmenin" maliyetine katlanmak zorunda kalan sıradan işçilere yardım eli uzatmasını takdirle karşılıyor.

New Hampshire’dan başkente gelen Ken Holder, "Çok cömertçe davrandıklarını düşünüyorum. Fakat problem şu: Bunlara hiç gerek kalmamalıydı. Kongre işini yaparsa, bu insanlar da çalışmaya devam eder ve bu tür yardımlara da ihtiyaç duymazlar" şeklinde konuştu.

Yine New Hampshire eyaletinden Matthew Johnson ise, "Kongre üyeleri maaşlarını almaya devam ediyorlar. Maaş çekleri ceplerinde. Evet bazıları bunların bir kısmını yardım kuruluşlarına bağışlıyor ama zaten yılda yüz binlerce dolar kazanıyorlar. Yani yaptıkları da bir şey değil. Biz turist olarak burada bulunuyoruz. Açık hiçbir (kamu dairesi) yer yok. İşsiz kalan insanlar, maaş almıyorlar, dolayısıyla bu yardımları kabul etmek zorunda kalıyorlar. Asla böyle olmamalıydı" yorumunda bulundu.

"Üzücü bir ironi"

Ken Holder da, "Çok az maaşla çalışanların insanlara, maaşlarının ödenmemesi çok üzüntü verici bir ironi. Yüksek maaşlar alan Kongre üyelerinin maaşlarının kesilmesini engelleyebilen yok.

Şu an itibariyle bu ülkenin en işe yaramaz işçileri Kongre üyeleri" ifadelerini kullandı.Hollandalı turist Marius Singels de, hükümetin kepek kapattığı bir dönemde Amerikalılar’ın yardımlaşma ruhunun örnek olduğunu belirterek, "Capitol’a gittik, orada bir polisle bu durum hakkında konuşuyordum. Bisikletli bir vatandaş geldi, polise kek getirdi. Polis, ihtiyacı olmadığını belirterek keki almadı. Fakat bu insanların dayanışma içinde olduğunu göstermesi açısından önemli" dedi.

Bu arada bazı restoran ve bar işletmecileri de, Kongre üyelerinin gelmesi durumunda, iki kat fatura yazacaklarını söylüyor. David Andersen de, Kongre üyelerinin restoranında görmekten mutluluk duyacağını belirterek, "Herkesi güler yüzle karşılıyoruz. Kongre üyelerini de öyle. Buraya gelip bir şeyler yemelerini isteriz fakat, onlara ücretsiz yemek yok, onlar çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler