YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli yönetmen ülkesini topa tuttu
Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Panorama İzleyici Ödülü’nü kazanan İsrailli yönetmen Udi Aloni Almanya'yı, İsrail'e verdiği askeri desteği durdurmaya çağırdı ve İsrail hükümetini ‘faşist’ olmakla suçladı.
İsrailli yönetmen ülkesini topa tuttu
23 Şubat 2016 / 18:37 Güncelleme: 23 Şubat 2016 / 18:56

Bu yıl 66′ıncısı düzenlenen festivalde ödüller hafta sonu sahiplerini buldu. Aloni’nin Junction 48 (48. Kavşak) filmi Panorama İzleyici Ödülü’nü kazandı.

“ALMANYA, FAŞİST İSRAİL REJİMİNİ DESTEKLİYOR”

Independent’ın İsrail TV kanalı Channel 10′a dayandırdığı haberine göre Aloni, ödüllerin açıklanmasından önce filmiyle ilgili basın toplantısında “Almanya’nın faşist İsrail rejimini desteklediğini” söyledi.

YORUMLARIM ÜLKEYE DEĞİL HÜKÜMETE KARŞI

Yönetmen Almanya’yı, İsrail’e verdiği askeri desteği durdurmaya çağırdı. Bu açıklamanın tartışma yaratması ardından tekrar Channel 10′a konuşan Aloni, “yorumlarının İsrail hükümetine karşı olduğunu, sevdiği ülkesine karşı olmadığını” söyledi. Aloni “Nefret yayan başbakanın tersine benim filmim aşk ve bir arada yaşamayı yayıyor” dedi.

Film, Filistinli rapçi Tamer Nafar’ın hayat hikâyesi üzerine kurulu.

İSRAİL’İ TERÖRİST BİR ÜLKE OLARAK TANIMLAMIŞTI

Aloni, filmde hikayesi anlatılan Tamer Nafar ve oyuncu Samar Qupty ile. Nafar, İsrail’i ‘terörist’ bir ülke olarak tanımlamıştı. Channel 10, Junction 48 filminin İsrail Kültür Bakanlığı’ndan fon aldığını, aşırı sağcı Kültür Bakanı Miri Regev’in açıklamaya tepki gösterdiğini bildirdi. Regev “İsrail’in ülkeye iftira atan filmlere maddi destek sağlamaması gerektiğini” söyledi.

Independent, İsrail’de geçen yıl aralarında ülkenin önde gelen oyuncu ve yönetmenlerinin yer aldığı 3 binden fazla sanatçının, Regev’in politikalarına karşı bir imza metni yayımladığını bildiriyor.

cropped_content_mezarlikta-bebek-cesedi-bulundu_84vid5uyyacmk9r.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler