YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli yazardan Türkiye'ye büyük övgü
İsrailli yazardan Türkiye'ye büyük övgü
10 Ocak 2013 13:49
İsrailli yazar ve stratejist Prof. Dr. Michael Bar-Zohar, ''Suriye meselesinin kısa zamanda çözüleceğine inanıyorum. Olaylar beklenenden daha önce bitebilir'' dedi.

Knesset üyeliği ve Avrupa Konseyi temsilciliğinin yanı sıra, İsrail'in dördüncü Genelkurmay Başkanı Moşe Dayan'ın danışmanlığını da yapan Bar-Zohar, Ortadoğu'daki son gelişmeler, İsrail-Filistin müzakereleri ve İsrail gizli servisi Mossad'ın faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Farklı konularda 30'dan fazla kitabı bulunan İsrailli yazar Bar-Zohar, Suriye'de son aylarda süreçte bir hızlanma yaşandığını belirterek, ''Suriye meselesinin kısa zamanda çözüleceğine inanıyorum. Bu çatışmaların kısa sürede biteceğine inanıyorum. Çünkü ABD ilk defa muhaliflerden bir grubu tanıdı, bu büyük bir adım. Durum artık değişmeye başladı. Olaylar beklenenden daha önce bitebilir'' diye konuştu.

 İsrail'in Suriye politikasında bir değişiklik olmadığını belirten Bar-Zohar, ''Bizim baba Esed ile sorunumuz yoktu. Özgürlük isteyen halkı da haklı buluyoruz ama kimseyi de tehlikeye atmak istemeyiz. Suriye'nin muhtemel kimyasal silah saldırısından İsrail de etkilenecektir. Türkiye ile aynı gemideyiz. Türkiye nasıl Patriot füzelerini konumlandırdıysa, biz de aynı endişeleri taşıyoruz. Biz de silahların hedefi olmak istemiyoruz'' dedi.


-''Türkiye Ortadoğu'daki en büyük güç''-


Türkiye-İsrail ilişkilerinin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan İsrailli yazar, ilişkilerin gelecekte daha iyi olacağını ve başka seçeneğin de bulunmadığını savunarak, şöyle devam etti:

''İsrail kurulduğundan bu yana Türkiye, İsrail'in Ortadoğu'daki en iyi dostudur. Türkiye bugün Ortadoğu'daki en büyük güç, Arap ve Müslüman dünyasında yükselen bir değer, modern bir ülkedir. Diğer ülkelerle mukayese edildiğinde, bölgesel güçlü, modern, demokratik ve Müslüman tek ülke Türkiye'dir. Çok derin bir demokrasi kültürü var. Ekonomisi, siyasi istikrarı, bölgedeki diğer ülkelerden daha iyi bir konumda. Irak ve Mısır Ortadoğu'ya hükmetmeye çalıştı. Ama Türkiye şu an bölgede daha etkili.''

Gazze'deki çatışmaların sona ermesinde, Türkiye'nin ara buluculuğunun ve Erdoğan'ın Mısır'a gelerek İsrail ve Hamas ile görüşmesinin etkili olduğunu vurgulayan Bar-Zohar, ''Arap ve Müslüman dünyasının güvenebileceği bölgedeki tek ülke Türkiye'dir. Türkiye ile İsrail ortak hareket etmeli. Türkiye'nin Müslüman dünyasının lideri olmasından mutlu oluruz. Tabii gelecekte neler olacağını şartlar gösterecektir'' dedi.


-''Filistin ile de barış yapmak istiyoruz''-


İsrail'in, Filistinlilerin yanı sıra bölge ülkeleriyle de barış yapmak istediğini belirten Bar-Zohar, Filistin Yönetimi'nin BM'ye gözlemci devlet başvurusunu ise 'gereksiz vakit kaybı' olarak nitelendirdi. ''Bir başka nokta da tarihinde ilk defa Batı Şeria'da hayatın iyileşmeye başlaması. Ramallah, Nablus, ve Cenin'deki fabrikalar, lokantalar, arabalar, eğlence merkezleri, okullar ekonominin iyi olduğunun göstergesi'' diyen Bar-Zohar, Filistinlilerin bu imkanlara kavuşmasının, Başbakan Selam Feyyad sayesinde olduğunu belirtti.

Batı Şeria'daki Filistin hükümetinin İsrail'i yok etmek gibi bir amacı olmadığını, barış içinde yaşamak istediklerini belirten İsrailli yazar, ''Barış içinde müzakerelere devam ediyorlar. Kendi ülkelerinde barış içinde yaşamak istiyorlar, bu bizim için çok önemli'' dedi.


-''Onlar saldırmazsa biz de saldırmayız''-


Gazze'deki mevcut durumdan da bahseden Bar-Zohar, Gazze'yi, dar bir alanda yoğun nüfusu barındıran bir kamp yerine benzeterek şunları kaydetti:

''Gazze bir kamp yeri gibi oldu. Aslında Sina'nın kuzeyi boş, Mısır burayı Filistinlilere açabilir. Sonuçta bir barış anlaşmasından bahsediyoruz. Herkes bunu istiyor iyi ama nasıl yaşayacak Filistinliler. Bu uzun zaman alıyor. İsrail geçici bir devlet değil. İnsanların zihninde bunun oluşması zaman alıyor. Biz Arapları öldürmeyelim, Araplar da bizi öldürmesin. Yapabileceğimiz tek şey bu. Başka çözüm yok. Barış içinde yan yana yaşamayı öğrenmeliyiz'' dedi.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği son saldırıyla ilgili görüşlerini de açıklayan Bar-Zohar, ''İsrail'e yönelik her gün onlarca saldırı oluyor. Bu saldırılara karşılık verildi. Hamas'ı bitirmeye değil bu saldırıları durdurmaya çalışıyoruz. Onlar saldırmazsa biz de saldırmayız'' dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler