YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli işgalciler Batı Şeria'da cami kundakladı
İsrailli işgalciler Batı Şeria'da cami kundakladı
25 Şubat 2015 09:38
İsrailliler, Filistin halkına yaptığı zulüm yetmezmiş gibi şimdi bir de cami kundakladılar.

Batı Şeria'da Yahudi işgalcilerin bir camiyi kundakladığı bildirildi.

Batı Şeria'nın Beytullahim kenti güneyindeki El-Ceba Köy Meclisi Başkanı Numan Hamedan, yaptığı açıklamada, "Bir grup Yahudi işgalci, gece köye baskın düzenledi, El-Huda Camisi'ni ateşe verdiler" dedi.

Irkçı saldırı

Caminin bir bölümünün yandığını, bölge sakinlerinin haber vermesi neticesinde halk tarafından söndürüldüğünü belirten Hamedan, "İşgalciler, cami duvarına Arap ve Müslümanlar karşıtı ırkçı yazılar yazdı" diye konuştu.

Öte yandan İsrail Polis Sözcüsü Luba Samri, yaptığı yazılı açıklamada, sabah saatlerinde polisin Ceba'da ırkçı eylemler yapıldığı şeklinde ihbar alındığını, köydeki caminin kundaklandığı ve duvarına İbranice yazılar yazıldığını belirtti.

Samri, ordu ve polis güçlerinin olay yerine intikal ederek soruşturma açmak üzere hazırlandığını ifade etti.

Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi işgalcilerinin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri zaman zaman sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile işgalciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. İsrail İstatistik Bürosu'nun verilerine göre Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi işgalci bulunuyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın çok daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler