YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'li Bakandan İsrail'e eleştiri
İsrail'li Bakandan İsrail'e eleştiri
09 Kasım 2014 09:19
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Knesset'teki bazı milletvekillerinin Mescid-i Aksa'ya girmelerine tepki gösterdi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Knesset'teki bazı milletvekillerinin Mescid-i Aksa'ya girmelerine tepki gösterdi. 

Yaalon, Kanal 10 televizyonuna verdiği röportajda, Kudüs'te yaşanan gerginlikten Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Hareketi'ni sorumlu tuttu.

"Mescid-i Aksa'da çıkan bazı olayların fitilini ateşleyenin bu ziyaret olduğu gerçeği karşısında kayıtsız kalmamız mümkün değil" diyen Yaalon, "Heykel Dağı'nı (Mescid-i Aksa) ziyaret etmemiz hakkımızdır ancak Ürdün ile olan anlaşmamız gereği orada bir takım hassas statüler mevcut ve biz bunları korumalıyız" ifadesini kullandı. 

Abbas da İsrail'i suçladı

Öte yandan Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs kentinde yaşanan gerginliğin sorumlusunun İsrail ve hükümetinin izlediği politikalar olduğunu savundu.

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, Abbas, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'yi kabulünde, İsrail'in kentte izlediği politikaların ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine izin vermesinin, atmosferi gerginleştirdiğini ifade etti. 

İsrail ile Ürdün arasında 1994'te imzalanan Vadi Arabe Anlaşması uyarınca Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın statüsünün korunması gerektiğine işaret eden Abbas, "BM Güvenlik Konseyi'ndeki çabalarımız, İsrail işgalinin bitirilmesi ile uluslararası karar ve sözleşmeler uyarınca belirli bir zaman diliminde 1967 sınırlarını baz alan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını hedefliyor" dedi. 

Ürdün, 1924 yılından bu yana Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin "Yönetimi ve muhafızlığı" görevini yürütüyor. Bu çerçevede Mescid-i Aksa'nın imamı, Ürdün tarafından atanıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler