YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli askerleri İsrail öldürdü
İsrailli askerleri İsrail öldürdü
05 Ekim 2011 14:19
Hizbullah'ın 2006 yılında sınırdan kaçırdığı ve İsrail ile Hizbullah arasında savaşa neden olan iki İsrailli askerin, İsrail tarafından yapılan saldırılar sırasında öldüğü öne sürüldü...

Lübnan'da yayınlanan As Safir gazetesi, konuyla ilgili olarak Hizbullah yetkilisi Hüseyin Halil'in, 2006'daki İsrail-Hizbullah savaşının en büyük sırrı olarak nitelendirilen askerlerin ölümünün İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırılar olduğunu söylediği bildirdi.

Meclis Başkanı Nebih Berri'ye yakın isimlerden olan Sağlık Bakanı Ali Hasan Halil'e dayandırılan haberde, esir alınan iki İsrail askerinin İsrail'in yaptığı son hava saldırıları sırasında hayatını kaybettiği, cesetlerin korunması ve taşınması için Hizbullah üyelerinin büyük çaba harcadığı kaydedildi.

Sağlık Bakanı Halil, "Hizbullah yetkilisinin, İsrail askerlerinin ölmemesi halinde, İsrail ile pazarlıkların devam ettirilmesinin planlandığını kendisine söylediğini'' kaydetti.

Hizbullah  üyeleri, 12 Temmuz 2006'da İsrail sınırında meydana gelen bir baskında, Ehud Goldwasser ve Eldad Regev isimli iki askeri, İsrail cezaevlerinde yatan Filistinli ve Arap mahkumlarla değiş tokuş etmek amacıyla rehin almıştı. Ancak İsrail, 34 gün süreyle Lübnan'ı ve Hizbullah hedeflerini ağır şekilde bombalayarak, bölgede yeni bir savaş başlatmıştı. Hizbullah bu süre içinde kaçırılan iki askerle ilgili olarak suskun kalırken, 2008 yılında Samir Kantar ve 4 Hizbullah üyesinin serbest bırakılmasıyla ilgili değiş tokuş sırasında, İsrail askerlerinin cesetleri geri verilmişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler