YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli askere yakalama kararı
İsrailli askere yakalama kararı
16 Ocak 2011 10:35
Almanya, bir İsrailli asker için yeniden yakalama kararı çıkardı.

Almanya'nın, Hamas yetkililerinden Mahmud El Mebhuh'un Dubai'deki suikastına karıştığı şüphesiyle, bir İsrailli için yeniden yakalama kararı çıkardığı bildirildi.

Adı Uri Brodsky olarak verilen İsrail vatandaşının, geçen yıl ağustos ayında kefaletle serbest bırakıldığı da bildirildi.

Haaretz gazetesi, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinde yayımlanan haberden yaptığı alıntıda, Brodsky'nin, suikast eyleminde yer aldığı iddia edilen ve suikast eyleminden bir yıl önce Dubai'ye giriş yapan Michael Bodenheimer'e Alman pasaportu sağlanmasında yardımcı olduğunun iddia edildiğini kaydetti.

Dubai yetkilileri, suikaste en az 27 MOSSAD ajanının karıştığını iddia ediyorlar.

Yabancı medya organlarındaki haberlerde, Brodsky'nin 2009 yılında Bodenheimer'e Kölnlü bir hukuk firması aracılığıyla Alman pasaportu sağlanmasına yardımcı olduğu öne sürülmüş, pasaport başvurusunda, ebeveynlerinin, Nazi zulmünün kurbanı oldukları vurgulanarak Bodenheimer'in Alman pasaportu alma hakkının bulunduğu savunulmuştu. Hukuk firmasıyla ilişkilerinde ve Almanya'ya girişinde Brodsky'nin "Alexander Verin" adını kullandığı ifade edilmişti.

Brodsky, Almanya'nın hakkında çıkardığı yakalama kararına dayanılarak, geçen yıl 4 Haziranda Varşova uluslararası havalimanında tutuklanmış, 6 hafta kadar sonra Almanya'ya götürülmüş, burada 24 saat cezaevinde kaldıktan sonra 100 bin avro kefaletle serbest bırakılmıştı.

Der Spiegel, Brodsky'ye yöneltilen pasaportta sahtecilik suçlamasının da 60 bin avro karşılığında kaldırıldığını belirtti.

Ancak Der Spiegel'in, yeni yakalama kararıyla ilgili haberinde, Brodsky hakkındaki suçlamaların ne olduğunu belirtmediği de kaydedildi.

Suriye'de yaşayan ve Hamas'ın askeri kanadının kurucularından olduğu iddia edilen Mahmud El Mebhuh, 19 Ocak 2010'da, Dubai'de bir otele yerleşmesini takibeden birkaç saat içinde öldürülmüş ve öldürülmesinde rol aldığı belirtilen isimlerin çoğunun Avrupa ülkelerinin pasaportlarını taşıdığı ortaya çıkmıştı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler