YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrailli ajanın suikast itirafı
İsrailli ajanın suikast itirafı
14 Ocak 2012 10:36
İranlı nükleer fizikçi Ruşen'e düzenlenen saldırının arkasında İsrail olduğu iddiası kuvvet kazanırken, suikastın muhtemel aktörlerinden birinin İsrailli gizli komando birliği "Sayeret Matkal" olabileceği belirtildi.

 

İran'da son 4 yılda 6 nükleer fizikçi, benzer yöntemlerle suikasta kurban gitti. Saldırının arkasında Mossad'ın olduğu iddiası kuvvetle dile getirilirken, geçtiğimiz gün arabasına motosikletle konulan manyetik bombanın patlaması sonunu hayatını kaybeden 32 yaşındaki bilimadamı Mustafa Ahmedi Ruşen dün toprağa verildi. On binlerce kişinin katıldığı Tahran Üniversitesi önündeki cenaze töreninde, "ABD, İsrail ve İngiltere'ye ölüm" sloganları atıldı.

HAMANEY'DEN SUÇLAMA

Raporlara göre Ruşen'in yakın zamanda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu müfettişleriyle görüştüğü ve bu durumun İran'ın nükleer tesisleri ve bilim insanları konusunda UAEK'in bilgi sızdırma ihtimalini güçlendirdiği belirtiliyor. Öte yandan İran dini lideri Ali Hamaney, Natanz nükleer tesisinin iki numaralı ismi olan Ruşen'in öldürülmesinden Mossad ve CIA'yı sorumlu tuttu. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da saldırıyı "İran'ın ilerlemesini engelleyemeyen hegemonyacı güçlerin intikam hareketi" olarak nitelendirdi.

GiZLi KOMANDO BiRLiĞi

Saldırıdan sorumlu tutulan İsrail ise geçmişte olduğu gibi iddiaları ne yalanlıyor ne de onaylıyor. Sadece İran yönetimi değil, yabancı uzmanlar da saldırının arkasında İsrail olabileceğinin altını çiziyor. Gerek İsrail'in İran'a yönelik saldırgan tavrı, gerekse Tel Aviv yönetiminin geçmişteki sınır ötesi operasyonları bu iddiaları kuvvetlendiriyor. Bu tür suikastlarda muhtemel aktörlerden biri de "Sayeret Matkal" isimli "İsrail Genel Kurmayına bağlı keşif birliği".

Sınır ötesi operasyonlar yapan çok gizli komando birliği, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ı da içine alan bir yönetim mekanizmasına sahip. Amerikan haber sitesi Daily Beast'e konuşan Sayeret Matkal birliğinin eski başkanı Doron Avital, son saldırının Sayeret Matkal'ın işi olabileceği yönünde kesin bir bilgisinin olmadığını söylemekle birlikte gizli örgütün "düşman topraklarındaki" operasyon gücüne dikkat çekti.

iRAN'I CiDDiYE ALIRDIM

Avital, "Hiçbir ihtimal uzak değil. İsrail, binlerce kilometre uzakta saldırı gerçekleştirme gücüne sahip. Operasyonlar için gizli istihbarat ajanlarının (Mossad) yanı sıra mühendislerden ve komandolardan da destek alınıyor. Gittiğimiz yerde de bize destek olacak birilerini buluyoruz" dedi. Le Figaro gazetesi, Mossad'ın, İran'daki hedefler için Irak'taki İranlı muhalifleri kullandığını iddia etmişti.

Doron Avital, "Ben olsam İran'ı ciddiye alıdrdım. Eğer bu işin arkasında İsrail'in olduğunu düşünüyorlarsa harekete geçeceklerdir" dedi. Bu arada İsrailli General Yoav Mordechai'nin "İranlı fizikçi için tek bir damla gözyaşı dökmediğim de gerçek" sözleri dikkat çekti.

 

Hackerlar Ruşen için intikam yemini etti

Küresel alanda düzenledikleri siber saldırılarla adını duyuran Anonymous (Anonim) hacker grubu, İranlı nükleer fizikçi Mustafa Ahmedi Ruşen'e düzenlenen saldırıdan sonra İsrail'e karşı ortak saldırı düzenleme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde grubun Suudi Arabistan'daki üyeleri, 400 binden fazla İsrailliye ait telefon ve kredi kartı numarasını ve şahsi bilgileri bir internet sitesinde yayımlamıştı. İsrailli Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre Anonymous üyeleri, yayımladıkları bilgilerin satılık olduğunu ilan ederek, "400 bin İsrail vatandaşının bankaların ve kredi kartı şirketlerinin önünde kuyruk oluşturduklarını ve görmek eğlenceli olacak" açıklamasını yapmıştı. Saldırıyı düzenleyen hackerın "0xÖmer" ismini kullandığı belirtilmişti. Hackerların son hedefi ise İsrail olacak. Grubun eski lideri LulzSec ile sözcüsü Sabu, Twitter üzerinden bir mesaj göndererek üyelerini "Mustafa Ahmedi Ruşen'in intikamını almaya" çağırdı. Grubun hedefinde İsrailli SCADA sistemi bulunuyor.  (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler