YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in zulmü yüzünden 50 yıl önce gözyaşlarına boğulan Kral Faysal...
Bundan tam 50 yıl önce Suudi Arabistan Kralı Faysal Bin Abdülaziz,İsrail zulmü yüzünden gözyaşlarna boğulmuştu.
İsrail'in zulmü yüzünden 50 yıl önce gözyaşlarına boğulan Kral Faysal...
21 Ocak 2015 / 20:40 Güncelleme: 21 Ocak 2015 / 20:52

Uluslararası toplumun eli kanlı İsrail'e karşı üç maymunu oynaması, özellikle Müslüman dünyasının sessizliği, bundan 50 yıl önce, dönemin Suudi Arabistan Kralı Faysal Bin Abdülaziz'i gözyaşlarına boğmuştu.

İnsanlık İsrail zulmüne susmaya devam ediyor

Faysal konuşmasında;  "Ama ne zaman Mescid-i Aksa'nın o mukaddes beldemizin Allah'ın dinine küfredenler, onun iffetine leke düşürmek isteyenler tarafından ırzına geçilmiş, küçük düşürülmüş ve incinmiş olduğunu görsem ....  Rabbime el açıyorum!" diyor.

O günkü  söyledikleri ile tam da bugünü anlatıyor. Tarih tekerrür etmeye, insanlık vicdanı ise İsrail'in zulmüne karşı susmaya devam ediyor.

1964 - 1975 yılları arasında Suudi Arabistan'ı yöneten Kral Faysal Bin Abdülaziz es-Suud, "Kardeşlerim ! Neyi bekliyorsunuz? Uluslararası vicdan denen şeyi mi bekliyorsunuz? Hani neredeymiş o? " dedi.

50 yıl önce de İsrail'in zulmünden bahsediliyor

Yapılan zulüm bugün de aynı. 50 yıl öncesinde, dönemin Suud Kralı, İsrail'in yıllardır devam ettiği zulümden, Gazze'yi kana bulmasına; Mescid-i Aksa'ya yapılan çirkin saldırılardan, zeytin ağacı dikerken darp edilerek öldürülen Filistin İskan Bakanı Ziyad Ebu Ayn'ın Katledilmesine kadar tüm bu vahşetlere sessiz kalan uluslararası toplumun, o dönemde de Filistin'e gözlerini kapattığını söylüyor. Müslümanları uyandırmaya çalışıyor...

İsrail katliamlarına karşı sert tepkisi ve İslam dünyasına yaptığı birlik çağrısıyla Türkiye, bu anlamda neredeyse tek başına mücadele veriyor. Kral Faysal da, Kudüs'te yaptığı konuşmada İsrail'e karşı birlik çağrısı yapıyor ve  gözyaşlarına hakim olamıyor.

Kral Faysal şehit edildi

1964 yılında tahta geçen Faysal Bin Abdülaziz, Suudi Arabistan için önemli sayılabilecek yeniliklere imza attı. Diğer yandan da diğer İslam ülkelerine yakınlaşarak, İslam birliğini sağlamaya yönelik çalışmalarda bulundu.

Kral Faysal'ın İslam birliği çabalarından rahatsız olan batı dünyası, bu siyasetin başarılı olmaması için elinden geleni yaptı ve Faysal, içerden bir saray darbesi ile ortadan kaldırıldı. 25 mart 1975'te yeğeni tarafından sarayında şehit edildi. Bu suikastla, İslam birliği siyaseti de gündemden düşürülmüş oldu.

 

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler