YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in yaptığına bak!
İsrail, Karmel dağlarındaki yangını söndürmek için yardıma koşan Filistinli iftaiyecilerin bir bölümüne, 'kendileri için yapılacak törene' katılmak üzere İsrail'e geçiş izni vermedi.
İsrail'in yaptığına bak!
14 Aralık 2010 / 16:42 Güncelleme: 14 Aralık 2010 / 16:46

İsrail, Karmel dağlarındaki yangını söndürme çalışmalarında yardıma koşan Filistinli itfaiyecilerin bir bölümüne, "kendileri için yapılacak bir törene" katılmak üzere İsrail'e geçiş izni vermedi.

Bunun üzerine törenin iptal edildiği bildirildi. Haaretz gazatesinin internet sitesinde yer alan habere göre, Filistinli itfaiyeciler, Filistin İtfaiye Servisleri Komutanı Ahmed Rizk başta olmak üzere, Batı Şeria'daki Cenin kentinden, Karmel dağlarındaki yangının başladığı belirtilen Dürzi köyü İsafiyya'da, onurlarına düzenlenen törene katılmak amacıyla İsrail'e geçmek için askeri kontrol noktasına geldi. Yardıma giden itfaiyecilerin 21'inden sadece 7'sine İsrail'e geçiş izni verildi. İsrailli askeri yetkililerin, Rizk ve diğer 3 kişi için "güvenlik gerekçesiyle" izin vermedikleri öne sürülüyor.

Ahmed Rizk, geçen haftaki yangın felaketi sırasında tüm itfaiyecilerin İsrail'e girdiğini hatırlattı ve "Bunun hiçbir mantıklı nedeni yok. Buna neyin yol açtığını da bilmiyorum" diye konuştu.

Törene katılmak üzere İsafiyya'ya gelen İsrail parlamentosunun Arap milletvekillerinden Ahmed Tibi de olayı şiddetle kınadı, bunun bir "aptallık ve işgal rejiminin kibirli tavrının örneklerinden biri daha" olduğunu ifade etti.

Tibi, Filistinli itfaiyecilerin yardımının ardından, "tam bir utanç vesilesi" olarak tanımladığı İsrail'in tutumunun "resmin gerçeğini" yansıttığını belirtti.

Filistin yönetiminin resmi haber ajansı WAFA, Filistin sivil savunma görevlilerinden 21'inin yangını söndürmede görev aldıklarını bildirmişti.

Öte yandan Filistin yönetimi yetkilileri, itfaiyecileri Karmel dağlarındaki yangına yardım için "insani bir sorumluluk" duyarak gönderdiklerini belirtip, "hayatlarını riske atan bu insanların şimdi neden İsrail'e sokulmadıklarını anlamadıklarını" bildirdi. Filistin yönetiminden yapılan açıklamada, "Aynı itfaiyecilerin izin alıp yardıma giderken, şimdi konuyla ilgili bir tören için niçin geri çevrildiklerinin belli olmadığı" belirtildi. Açıklamada, "Biz işgale rağmen bunu (yardımı) yaptık. Çünkü bu bizim insanlık görevimizdi. Anladık ki, yardımdan sonra da işgal hala burada duruyor" denildi.

Karmel dağlarındaki yangının başlamasından kısa bir süre sonra Filistin yönetimi Başbakanı Selam Feyyad, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i arayarak yardım önerisinde bulunmuş ve daha sonra Filistinli itfaiyeciler yangın söndürme çalışmalarına katılmışlardı.

Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yangının söndürülmesi sonrasında da Filistin yönetimi Devlet başkanı Mahmud Abbas ve Feyyad'ı arayarak, bu yardımlaşmadan dolayı şükran ve teşekkürlerini iletmişlerdi. AA
 

lanetli millet
 // kasım
Ya kardeşim bu lanetli millete ne yardım yapıyorsunuz ki bırakın ölsünler......
14 Aralık 2010 20:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler