YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“İsrail’in sinsi büyüyüşü”nü belgelendirirsen…
İsrail lobisine teslim olan BBC’in çirkin ve korkak tavrı
“İsrail’in sinsi büyüyüşü”nü belgelendirirsen…
16 Nisan 2009 / 17:55 Güncelleme: 16 Nisan 2009 / 00:00

BBC, "İsrail'in sinsi büyüyüşüne dikkat çeken" haberinden ötürü Orta Doğu muhabirinin doğruluk ve tarafsızlık ilkelerini ihlal ettiğine karar verdi. Independent gazetesinin Orta Doğu editör ve temsilcisi Robert Fisk, olayı “BBC Üst Kurulu, İsrail lobisine teslim olmuştur. BBC bu raporuyla çirkin ve korkak bir tavır sergilemiştir.” sözleriyle yorumladı.


 


BBC haber kanalı yönetimi, Orta Doğu muhabiri Jeremy Bowen'in İsrail-Filistin savaşına yönelik bölgeden geçtiği haberlerde doğruluk ve tarafsızlık ilkelerini ihlal ettiğine karar vermesi İngiliz basınında tartışmalara yol açtı.


 


Jeremy Bowen'in Orta Doğu'dan 2007 yılında geçtiği “1967 Orta Doğu'yu nasıl tanımladı” ve 2008 yılında İsrail'in Kudüs'te yerleşim alanlarını genişletmesi haberlerine yönelik şikayetleri değerlendiren Üst Kurul, şikayetleri kabul etti. Gelen şikayetlerde Bowen'in haberlerinde Filistin yanlısı bir tutum sergilendiği ve doğru olmayan bilgiler içerdiği iddia ediliyordu. Üst Kurul verdiği kararda, “Jeremy Bowen haberlerinde daha açık ve vurguladığı bazı noktalarda daha net olması ve alernatif görüşlere de yer vermesi gerekliydi.” ifadesini kullandı.


 


BBC geçtiğimiz aylarda da Gazze'deki muhtaç çocuklara yardım kampanyası başlatan bir İngiliz yardım derneğinin reklamını tarafsızlık ilkelerine ters düşeceği gerekçesiyle yayınlamayı reddetmişti.


 


Üst Kurul'un Orta Doğu muhabiri Jeremy Bowen ile ilgili verdiği karar İngiliz basınında tüm eleştiri oklarını yine BBC'ye çevirdi. Independent gazetesinin Orta Doğu editör ve temsilcilerinden Robert Fisk, "BBC'ye nasıl güvenebilirsiniz ki?" başlıklı yazısında, "BBC Üst Kurulu, İsrail lobisine teslim olmuştur. BBC bu raporuyla çirkin ve korkak bir tavır sergilemiştir." yorumunu yaptı. (CİHAN)


 


Aşağıdaki resimlerde kırmızı çerçeveye alınan bölümler, İsrail’in Kudüs’teki yerleşim alanlarını nasıl genişlettiğini ispatlıyor:  


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler