YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in saldırıları Afganistan'da da protesto edildi
İsrail'in saldırıları Afganistan'da da protesto edildi
25 Temmuz 2014 10:32
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınamak ve Filistin'e destek vermek için Afganistan'ın başkenti Kabil'de protesto gösterisi düzenlendi.

Kabil'in Deşti Berçi bölgesinde toplanan yüzlerce gösterici, "Filistin seninle berberiz", "Yaşasın Filistin", "İsrail'e ölüm" ve "ABD'ye ölüm" sloganları atarak, Gazze'de çok sayıda sivilin ölmesine neden olan İsrail saldırılarını kınadı. 

Deşti Berçi bölgesinden Kabil'in Merveys Meydan bölgesine kadar yürüyen kalabalık, yol boyunca sloganlarla öfkesini dile getirdi. Son bir haftada Filistin'e destek için üçüncü kez toplanan göstericiler, Gazze'ye İsrail'in saldırılarının insanlık dışı olduğunu, İsrail'in Gazze'de katliam yaptığını, Batılı ülkelerin ve insan hakları örgütlerinin buna sessiz kaldığını dile getirdi.

Gösteriye katılan Afganistanlı eski mücahit liderlerden Ahmad Şah Ahmadzay, AA'ya yaptığı açıklamada, İsrail'e Kudüs'ün sadece Araplara ait olmadığı mesajını vermek istediklerini söyledi. Ahmadzay, "Kudüs tüm Müslümanların eski kıblesi. İsrail tüm Müslümanlarla mukavemet edemez. Bunu anlamalı ve saldırılarını durdurmalı" dedi.

İsrail'in saldırılarına karşı Arap ülkelerin sesiz kalmasının "büyük ayıp" olduğunu dile getiren Ahmadzay, "Bu günlerde İsrail saldırılarına karşı sesiz kalan her Müslüman lider utanmalı. Müslüman liderler ayağa kalkıp milletini temsil etmeli" diye konuştu.

Gösteriyi düzenleyenlerden Seyid Cafer Atifi ise "Gazze ateşte yanıyor. Gazze'nin sokaklarında kan akıyor. Biz de Müslüman Afgan halkı olarak Gazze ile beraber olmamızı dile getirmek için ve onların hakkını savunmak için toplandık" ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler