YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in ordusunun işlediği insanlık suçlarını inkar etti
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail ordusunun yıllardır İşlediği suçları inkar etti ve 'Dünyanın en insancıl ordusu bizimki.' dedi.
İsrail'in ordusunun işlediği insanlık suçlarını inkar etti
17 Eylül 2009 / 17:25 Güncelleme: 17 Eylül 2009 / 20:20

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, BM Gazze raporunda İsrail ordusunun işlediği belirtilen suçları inkar etti ve "Dünyanın en insancıl ordusu bizimki..." dedi.

Karadağ'ın başkenti Podgoriça'da gazetecilerle konuşan Lieberman, "Biz tamamen insani değerleri paylaşıyoruz. İsrail ordusu, belki de dünyanın en insancıl ordusudur. Biz 1948'den beri bağımsızlık için mücadele ediyoruz" dedi.

BM raporu için "iki yüzlülük" diyen İsrailli bakan, "raporun yayınlanma sebenin, İsrail ordusunun işlediği savaş suçları değil, petrol ve gaz fiyatlarıyla piyasanın dayattığı çıkarlar" olduğunu iddia etti.

Lieberman, "BM raporu, modern dünyanın riyakarlığından başka bir şey değil" dedi.

Geçen salı New York'ta yayımlanan BM raporunda, İsrail ordusunun 27 aralık 2008 ile 18 ocak 2009 arasında girdiği Gazze şeridinde yaptıkları, savaş suçu veya insanlığa karşı suç olarak nitelendirilmişti.

 

İŞTE BM'NİN O RAPORU

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in Gazze Şeridi'nde bu yılın başında yaptığı kıyıma ilişkin raporunu yayımladı. Konseye göre; hem İsrail, hem de Filistin güçleri Gazze'de savaş suçu işledi..

 

 

BM İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in gGazze Şeridi'nde 27 Aralık 2008-18 Ocak 2009 tarihleri arasında yürüttüğü katliama ilişkin 600 sayfalık bir rapor yayımladı. Konseyin araştırma heyetince hazırlanan raporda, hayli çarpıcı ifadelere yer verildi. Konseye göre, Gazze'de hem İsrail, hem de Filistin tarafı askeri operasyonlar yürüttü. raporda, hem İsrail, hem de Filistin güçleri savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar işlemekle itham edildi. İnsan Hakları Konseyi, Birleşmiş Milletler'in yaptırım gücü olan tek organı güvenlik konseyi'nden de, süreçte işlenen suçlarla ilgili, İsrail ve Filistin'e, bağımsız soruşturma açma çağrısı yapmasını istedi. İsrail, ağır silahlarla yıktığı Gazze'de çoğu kadın ve çocuk bin 500'e yakın kişiyi katletti. İsrail operasyonlarının sürdüğü dönemde, Filistinli militanların İsrail tarafına fırlattığı iddia edilen roketler, 13 israillinin ölümüne neden oldu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler