YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in Kudüslü aileye "sürgün" kararına onama
İsrail'in Kudüslü aileye "sürgün" kararına onama
24 Temmuz 2015 09:21
İsrail Yüksek Mahkemesi, Doğu Küdüs'te yaşayan Filistinli aile için alınan "sürgün kararı"nı onayladı.

Mahkeme, geçen yıl kuzeni Uday Abu Cemal ile Batı Kudüs'te bir sinagoga saldırarak 4 hahamı öldürmesinin ardından vurularak öldürülen Hasan Abu Cemal'in eşi ve 3 çocuğunun Batı Şeria'ya gönderilmesi yönündeki karara, saldırı ile bir ilgisi olmadıkları yönünde yapılan itirazı reddetti.

Mahkemenin bu kararına göre, söz konusu ailenin kasım ayına kadar Kudüs'ü terk etmek zorunda kalacağı ve ikamet izinleri ellerinden alındığı için de bu şehre bir daha girmelerinin ise yasaklanmış olacağı belirtildi.

- Toplu cezalandırma

İsrail, "suça karıştığını" öne sürdükleri Filistinlilerin evlerini yıkıp ailelerini sürgün ederek "toplu cezalandırma" yöntemini uyguluyor. Filistinlilere yönelik suç işleyen İsraillilere yönelik ise bu tür bir cezalandırmada bulunulmuyor.

Öte yandan İsrail, işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin ikamet izinlerini çeşitli bahanelerle iptal ederek onları Batı Şeria'ya göçe zorluyor.

Geçen yıl 107 Filistinlinin Kudüs'te ikamet etme hakları elinden alınmıştı. İsrail'in Doğu Kudüs'ü İşgal ettiği 1967'den beri şehirde yaşama hakları elinden alınan Filistinli sayısı ise 14 bin 309'a ulaştı.

Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler, şehirdeki toplam nüfusun üçte birini oluşturuyor. Her birinin "Kudüs sakini" olarak özel İsrail kimlikleri olsa da İsrail vatandaşı kabul edilmiyorlar.

Doğu Kudüslü Filistinliler, ayrım duvarıyla çevrili Batı Şeria'ya İsrail askeri güvenlik noktalarından geçerek gidip gelebiliyorlar. Batı Şerialıların Kudüs'e girişlerine ise bazı özel durumlar dışında izin verilmiyor.

 // Yılmaz
Biraz daha dayan Filistin geliyoruz inş.bu zulmü inş.bitireceği yakın....
24 Temmuz 2015 10:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler