YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in kabusu gerçek oluyor
İsrail'in kabusu gerçek oluyor
07 Ocak 2015 07:15
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) temelini oluşturan Roma Statüsü'nün Filistin için 1 Nisan'da devreye gireceği kaydedildi. Roma Statüsü ile kurulan UCM'de savaş ve saldırı suçlarını işleyen bireyler yargılanıyor.

Filistin, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in işgal ettiği topraklardan çıkmasını isteyen karar tasarısının kabul edilmemesi üzerine aralarında Roma Statüsü'nün de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya imza atmıştı.

Roma Statüsü'nün depozitörü sıfatıyla BM Genel Sekreterliği'nden yapılan bildirimde, Filistin'in Roma Statüsü'ne katılım belgesini 2 Ocak'ta BM Genel Sekreterliği'ne sunduğu ve Filistin için Roma Statüsü'nün 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtildi.

Roma Statüsü ile kurulan UCM, taraf ülkelerin topraklarında işlenen soykırım, insanlığa karşı suç, savaş ve saldırı suçlarını işleyen bireyleri yargılıyor.

Filistin, UCM'ye yaptığı başvuruda, 13 Haziran 2014 itibarıyla Filistin topraklarında mahkemenin otoritesini kabul ettiğini duyurmuş ve İsrail'in son Gazze saldırısını da UCM'nin incelemesini istediğini ifade etmişti.

UCM'den yapılan açıklamada ise bir ülkenin Roma Statüsü'ne katılma kararı alması ile mahkemenin hangi suçları nasıl yargılayacağına karar vermesinin farklı konular olduğu kaydedilmişti.
ABD ve İsrail ise Filistin'in UCM'ye katılma kararına tepki göstermişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler