YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri devam ediyor
İsrail'in Filistinlilere yönelik ihlalleri devam ediyor
22 Ekim 2015 01:51
İsrail askerlerinin, Batı Şeria'da "aracını üzerilerine sürdüğü" gerekçesiyle İsrail askerlerinin ateş açtığı Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

İsrail ordusunun, sosyal paylaşım sitesinde yer alan açıklamasında, Batı Şeria'nın güneyindeki Beyt Ummar beldesinde "aracını üzerilerine sürdüğü" gerekçesiyle askerlerin ateş açtığı Filistinli gencin hayatını kaybettiği belirtildi.  

Görgü tanıkları ise olayın ardından bölgeye gelen İsrail askerlerinin, Filistin Kızılay yetkililerine saldırdığını, bir askerin de olayı gerçekleştiren aracın üzerine 10 elden fazla ateş ettiğini kaydetti. 

İsrail ordusunun açıklamasında, "Filistinli bir sürücü aracını 4 askerin üzerine sürerek yaraladı. Olay yerindeki askerler saldırganı vurdu. Yaralı askerler ve saldırgan hastaneye kaldırıldı" ifadelerine yer verilmişti.

Kimliği hakkında bilgi verilmeyen Filistinli gencin, El-Halil kentinde yaşadığı bildirildi.

Öte yandan, İsrail polisinin, Batı Şeria'nın Ramallah kentinde "İsrailli bir polise aracıyla çarpmaya teşebbüs ettiği" gerekçesiyle bir Filistinliyi gözaltına aldığı kaydedildi. 

İsrail radyosunun haberine göre, Ramallah'a bağlı Silvad beldesindeki kontrol noktasında bulunan bir İsrail polisine "aracıyla çarpmaya teşebbüs ettiği" iddia edilen Filistinli, İsrail polisi tarafından gözaltına alındı.  İsrail polisinin dün Batı Şeria'da 47 Filistinliyi gözaltına aldığı açıklanmıştı.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları ve Yahudilerin ihlallerine tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında bir süredir gerilim ve çatışma yaşanıyor. İsrailli sivil ve askerlerin ekim ayının başından bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 50'yi aşarken, olaylarda 10 da İsrailli öldü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler