YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in Filistinlilere yönelik gözaltıları sürüyor
İsrail'in Filistinlilere yönelik gözaltıları sürüyor
11 Ekim 2015 07:12
İsrail askerlerinin, ülkenin farklı bölgelerinde ve Gazze sınırında Mescid-i Aksa ve Kudüs'e destek amacıyla düzenlenen gösterilerde, 19 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri, ülkede Arapların yaşadığı kasaba ve köyler ile Gazze sınırında protesto edildi.

İsrail Polis sözcüsü Luba Samri yaptığı yazılı açıklamada, Ummu'l Fahm ve Nasıra kasabalarında düzenlenen gösterilerde yaşları 16 ile 39 arasında değişen 15 Filistinlinin gözaltına alındığını duyurdu.

Samri, çok sayıda Filistinli gencin Nasıra'da ana caddeyi trafiğe kapattığını ve çöp konteynerlerini ateşe verdiğini, Ummu'l Fahm'da da polislere taş ve molotof kokteyli ile saldırdığını kaydetti. Samri, Kefr Kenna ve Kefr Menda köylerinde de benzer çatışmaların yaşandığını belirtti.

Filistin güvenlik kaynakları ise İsrail askerlerinin, Gazze sınır şeridinden El-Medrese askeri bölgesine girmeye çalışan yaklaşık 40 Filistinliye ses ve gaz bombası ile müdahale ettiğini ve 4 Filistinliyi gözaltına alarak bilinmeyen bir yere götürdüğünü kaydetti.

Yahudi yerleşimcilerin ağustos ayının başlarında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamasıyla başlayan ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarla devam eden ihlallerinin ardından Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de İsrail askerleriyle Filistinliler arasında başlayan gerginlik giderek tırmanıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler