YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres öldü
İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Peres, 93 yaşında öldü.
İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres öldü
28 Eylül 2016 / 08:40 Güncelleme: 28 Eylül 2016 / 09:55

Felç geçirmesi nedeniyle iki hafta önce hastaneye kaldırılan 93 yaşındaki eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in öldüğü bildirildi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinin resmi internet sayfasında yer verilen açıklamada, yaşamını yitirdiği belirtilen Peres için taziye dileklerinde bulunuldu.

Açıklamada, "Basın Ofisi, eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Peres'in yasını tutmaktadır. Peres, İsrail için devletin kurulmasından öncesinden başlayarak şimdiye kadar önemli bir şahsiyet oldu." ifadeleri kullanıldı.

İsrail'de 2007 yılından 2014'e kadar cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Peres, 13 Eylül'de felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Tel Aviv'deki Tel Hoshemer Hastanesinde bulunan Peres'in durumunun dün akşam iyice ağırlaştığı ve tedavi amacıyla ilaçlarla uyutularak solunum cihazına bağlandığı kaydedilmişti.

Belarus'ta 1923 yılında zengin bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelen Şimon Peres, 1934 yılında İngiliz manda yönetimi altında bulunan Filistin'e göç etti. İsrail parlamentosu Knesset'te 48 yıl milletvekilliği yapan Peres, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

Şimon Peres cumhurbaşkanlığı görevini 2014 yılının temmuz ayında Reuven Rivlin'e devretmişti.

DAVOS KRİZİNİN BAŞ AKTÖRÜYDÜ

İsrail'de 7 yıl boyunca Cumhurbaşkanlığı yapan Peres, 2009 yılında İsviçre'de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerilim yaşamıştı.

Gazze ve Ortadoğu'da Barış konulu oturumda Peres'in sözlerinin ardından konuşma süresinin adil olmadığını belirten Erdoğan, daha sonra salonu terk etmişti.

 // Laz
Yaşasın cehennem Güle güle terez...
28 Eylül 2016 13:03
Dünya bir iblisten daha kurtuldu
 // Boğaçhan
Erdoğan'ın "one minute" çekmesinden sonra çok bile yaşadı. Daha önce kahrından ölmesini beklerdim. Ateşi bol olsun....
28 Eylül 2016 Çarşamba 12:40
VE NİHÂYET!!!➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
siyonistMerkebi Terest nallarıDikmiş ve gebermiş.. Darısı, ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlarda yuvalanmış "teresOğluTeres" tekAnalı-çokBabalı sıpaları'na!!!...
28 Eylül 2016 Çarşamba 12:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler