YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in en büyük müttefiki ABD!
İsrail'e ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Obama, son 65 yıl boyunca ABD'nin İsrail'in en büyük müttefiki olduğunu belirterek, ''İttifakımız ölümsüz ve sonsuz'' dedi.
İsrail'in en büyük müttefiki ABD!
20 Mart 2013 / 15:13 Güncelleme: 20 Mart 2013 / 15:22

 

Göreve geldiği 2008 yılından bu yana İsrail'e ilk ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, Tel Aviv'e geldi.
 
Obama, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından karşılandı. Merdivenlerden el sallayarak inen Obama, Peres ve Netanyahu ile sıcak bir şekilde kucaklaştı.
 
Son 65 yıl boyunca ABD, İsrail'in en büyük müttefiki oldu
 
Obama, Ben Gurion Havaalanı'ndaki karşılamadan sonra yaptığı konuşmada, ''Son 65 yıl boyunca ABD İsrail'in en büyük müttefiki ve arkadaşı olmuştur'' dedi.
 
ABD ile İsrail'in iki güçlü demokrasi olduğunun altını çizen Obama, iki ülke arasında ticaret, sağlık ve teknoloji alanında yaşanan işbirliğine de işaret ederek, şöyle konuştu:
 
''Yan yana duruyoruz, çünkü kutsal topraklara barış gelmeli. Zorlukların farkında olsak da hiçbir zaman komşularıyla barış içinde yaşayan bir İsrail'e dair vizyonumuzu kaybetmeyeceğiz. Ziyaretime şunu açıkça ifade ederek başlamak istiyorum. ABD, İsrail devletinin yanında duruyor, çünkü temel ulusal güvenlik çıkarlarımız bundan yana. Bu iki ülkeyi de mutlu ve müreffeh kılıyor, dünyayı daha iyi bir yer haline getiriyor.''
 
ABD Başkanı Obama, ''İttifakımız ölümsüz ve sonsuz'' sözleriyle konuşmasını tamamladı.
 
Demir Kubbe'yi inceledi
 
Obama, Cumhurbaşkanı Şimon Perez ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile ABD tarafından finanse edilen ve özel olarak havaalanına getirilen ''Demir Kubbe'' (Iron Dome) füze savunma sistemini inceledi.
 
Obama daha sonra ''Marine Force-1'' helikopteriyle Kudüs'e hareket etti.
Obama'ya İsrail ziyaretinde aralarında Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de bulunduğu kalabalık bir heyet eşlik ediyor.
 
 
AA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler