YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in 'demir kubbe'si delindi
İsrail'in ''demir kubbe'' füze savunma sistemi delindi.
İsrail'in 'demir kubbe'si delindi
16 Kasım 2012 / 13:08 Güncelleme: 16 Kasım 2012 / 13:27

Sabah saatlerinde Gazze'den Hamas'ın fırlattığı Katyuşalardan birinin Kiryat şehrine düşmesiyle 3 İsrail vatandaşının ölümü, İsrail'de füze kalkanının güvenirliğinin sorgulanmasına neden oldu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze yakınlarındaki Demir Kubbe Kontrol Merkezi'ni ziyaret ederek yaptığı açıklamada, ''Hiçbir savunma sistemi mükemmel değildir. Demir Kubbe, halen İsrail'in güvenilir bir savunma sistemidir'' dedi.


-''Demir Kubbe'' İsrail'de üretiliyor-


Hamas'ın attığı Katyuşa füze saldırılarına karşı İsrail'in kullandığı ''Demir Kubbe'' füze savunma sistemini İsrail'in kuzeyindeki Galile yakınlarında Rafael askeri silah fabrikasında üretiyor.

Rafael silah fabrikası kapılarını özel bir izinle AA'ya açtı. AA muhabirinin sorularını cevaplayan fabrika sözcüsü İşai David, Demir Kubbe'nin ABD ve İsrail'in ortaklaşa gerçekleştirdiği savunma füze sistemi olduğunu, mobil olarak çalışabilen ve 5 asker tarafından idare edilen sistemin, bir batarya, bir operasyon kiti ve bir radar okuyucudan oluştuğunu belirtti.

David, ayrıca sistemin özellikle kısa menzilli ve 75 kilometre kadar menzile ulaşabilen füzeler için hazırladığını ifade etti.


-''Şehir merkezine düşecek füzelerde devreye giriyor''-


İşai David, sistemin çalışma şeklini ise şu şekilde açıkladı:

''Karadan atılan ev yapımı tabir ettiğimiz Hamas füzeleri 45 kilometre menzile sahiptirler. Ancak Hamas son dönemde bunların menzilini 75 kilometre kadar çıkarmayı başardı. Kassam roketleri ateşlendikten bir dakika sonra hedefine ulaşma kabiliyetine sahiptir. Onları havada yakalamak için gereken süre bir dakikadan azdır. Demir Kubbe Savunma Füze Sistemi, karşıdan füze ateşlenir ateşlenmez bir saniye içinde saldırıyı algılar ve sistem hemen devreye girerek roketi havada hemen vurur. Toplam 25 füze yüklenebilen füze rampası mobil olup günde kolayca yer değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Sistem gelen füzenin çöle mi şehre mi düşeceğini ayırt etme özelliğine sahiptir. Şehir dışına düşecek füzeler için sistem ateşleme yapmaz, sistem ancak şehir merkezine düşecek füzeler için devreye girer'' dedi.

Her bir atılan füze maliyeti hakkında bilgi vermeyen yetkili, Hamas'ın Katyuşa füzelerini sadece bin dolara mal ettiğini de sözlerine ekledi. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler