YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in dediği oldu
İsrail'in dediği oldu
15 Temmuz 2010 08:19
Gazze'ye insanı yardım götüren Libya gemisi İsrail savaş gemilerinin engellemesi nedeniyle rotasını Mısır'a çevirmek zorunda kaldı.

İsrail ambargosunu delerek Gazze'ye yardım ulaştırmayı hedefleyen Libya gemisi, İsrail savaş gemileri tarafından rotasını Mısır'a çevirmeye zorlandı. Gazze'ye 2 bin ton insani yardım ve ilaç götüren gemi, Gazze'ye 45 kilometre mesafedeki Mısır'ın El Ariş Limanı'na demir attı.

Gazze'ye yardım götürmek üzere 9 Temmuz'da Yunanistan'dan yola çıkan ancak İsrail donanmasını karşısında bulan Libya gemisi, rotasını Mısır'a çevirmek zorunda kaldı. Önceki akşam Gazze sularına yaklaşması üzerine 4 İsrail savaş gemisinin takibe aldığı gemi, dün sabah saatlerinde 'motorundaki bir arıza sebebiyle' birkaç saat açık denizde bekledi. Daha sonra yeniden harekete geçen gemi, hiçbir şekilde Gazze'ye varmasına izin vermeyeceğini belirten İsrail'in 'müdahale' ültimatomunun ardından Mısır'a doğru yol almaya başladı ve geç saatlerde de Gazze'ye 45 kilometre mesafede bulunan El Ariş limanına vardı. Gazze'ye yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda baskın düzenleyerek 9 Türk'ü öldüren İsrail ordusunun, rotasını değiştirmemesi durumunda bu gemiye de operasyon düzenleyebileceği ifade ediliyordu.

İsrail ordu radyosunun haberine göre, Libyalı bir kaynak İsrailli yetkililerin denizde herhangi bir çatışmayı önlemek amacıyla geminin organizatörleri arasında bulunan, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğullarından Seyfül İslam ile dolaylı bir şekilde bağlantı kurdu. İki gündür süren rota tartışmalarına dün akşam saatlerinde son noktayı koyan yardımı sağlayan Kaddafi Uluslararası Hayır ve Kalkınma Vakfı'nın icra direktörü Yusuf Savani, geminin, Gazze yerine Mısır'ın El Ariş Limanı'na yanaşmasına karar verdiklerini açıkladı. Savani, rotayı Mısır'ı çevirmeye razı olduklarını belirterek, "Çatışma ve kan akmasına razı olamazdık" diye konuştu. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt de Mısır makamlarının yükü boşaltacağını ve Filistinlilere teslim etmesi için yardımı Mısır Kızılay teşkilatına teslim edeceklerini bildirdi. Gemide 2 bin ton insanî yardım malzemesiyle 12 mürettebat ve 6'sı Libya vatandaşı 9 yolcu bulunuyor.

Yunan eylemciler, İsrail uçuşunu engelledi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı protesto eden bir grup Yunanlı, İsrail uçağının check-in kontuarlarını bloke etti. Atina Havaalanı'ndaki 5 El-Al kontuarından check-in yapılmasına engel olan grubun iki saat süren eylemi olaysız sona erdi. Komünist bir sendikaya üye eylemciler, İsrail'in Gazze ablukası ile zulüm politikalarını protesto ettiklerini belirtti. Sendika sözcüsü Giorgos Pontikos yaptığı açıklamada, "Bu protestoyu, Filistin halkına ve devletlerini kurmalarına destek vermek için gerçekleştirdik." diye konuştu. Atina'daki eylem Gazze Şeridi'ne yardım götüren Libya gemisinin Mısır'ın el Ariş limanına hareket ettiği sırada yapıldı. İsrail uçağı 2 saat bekledikten sonra Tel Aviv'e uçtu.

'BM, İsrail'e gözden geçirme komisyonu teklif etti'

Haaretz gazetesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, Mavi Marmara saldırısı konusunda İsrail ve Türkiye'de yürütülen soruşturmaları izleyecek bir gözden geçirme komisyonu oluşturmayı teklif ettiğini öne sürdü. Gazete, Ban'ın önceki gün gerçekleşen telefon görüşmesinde ilettiği bu teklife Netanyahu'nun şartlı olarak olarak kabul etmesi beklendiğini yazdı. Komisyonda Türkiye ve İsrail'den birer temsilcinin bulunacağını kaydeden gazeteye göre Ban, Netanyahu'ya, bu komisyonun, baskın konusunda İsrail'e karşı hukuki adımların atılmasına yönelik başka uluslararası girişimlerin önlenmesine katkıda bulunabileceğini ve BM Genel Kurulu veya Güvenlik Konseyi'nde olay için acil görüşme yapılması gereğinin önüne geçebileceğini söyledi. Ban ayrıca, girişimi, 'açıkça İsrail'in çıkarına' olarak niteledi. 9 Türk'ün hayatını kaybettiği, "Gazze filosu"na ilişkin olarak üç uluslararası soruşturmanın söz konusu olduğunu hatırlatan gazete, "Netanyahu'nun da, BM şefinin talebini kabul etmesi, ancak komisyonun çalışmalarına, baskını soruşturan İsrail'deki Turkel komisyonu, raporunu tamamlanmadan başlamamasında ısrar etmesi bekleniyor." diye yazdı.
Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler