YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in büyük korkusu...
İsrail'in büyük korkusu...
02 Şubat 2011 08:58
İsrail'in, Mısır'da Mübarek'in devrilmesi ve yerine islami bir hükümetin kurulması durumunda doğalgazının kesilmesinden endişe ettiği ileri sürülüyor

İsrail'in Yediot Ahranot gazetesi, Mısır'da Mübarek'in devrilmesi ve Mısır'da İslami bir hükümetin kurulması halinde, bunun İsrail ekonomisinde bir kargaşaya yol açabileceğini belirtti.

Haberde, Mısır'daki olayların İsrail'e doğalgaz sevkiyatını henüz etkilemediği, Mübarek yönetiminin devrilmesi durumunda laik bir rejimin gelmesi halinde de gaz ithalatının etkilenmesinin beklenmediği vurgulandı. Ancak İslami bir rejimin gaz sevkiyatının durmasına yol açabileceği, mevcut durumda İsrail'deki gaz stoklarının 2012 yılına kadar idare edebileceği kaydedildi. Habere göre, Mısır, İsrail'in doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını sağlıyor.

FİLİSTİN'DE MISIR GÖSTERİSİNE YASAK

Filistin yönetimi ve Hamas, hem Batı Şeria'da hem de Gazze Şeridi'nde Mısırlılara destek gösterilerini yasakladı. Batı Şeria'da, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı güvenlik güçleri, Ramallah'ta Mısır Büyükelçiliği önünde düzenlenmesi planlanan gösteriye izin vermedi. İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Gazze Şeridi'nde de Hamaslı yetkililerin, Mısır'daki hükümet karşıtlarıyla dayanışma gösterilerine izin vermediğini duyurdu. Hem Hamas hem de Filistin yönetimi liderlerinden, Mısır'daki olaylarla ilgili herhangi bir yorum gelmemesi de dikkat çekiyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler