YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'in askeri bilgileri çalındı
Filistin'e kan kusturan İsrail'e bir darbe de hackerlardan geldi. BBC, korsanların füze kalkanı sistemini üreten şirketleri hackleyerek askeri sırları çaldığı haberlerini destekleyen belgelere ulaştı.
İsrail'in askeri bilgileri çalındı
01 Ağustos 2014 / 19:52 Güncelleme: 01 Ağustos 2014 / 19:55

İsrail savunma şirketlerinin sitelerinin hacklendiği haberleri ilk olarak Pazartesi günü güvenlik konularında blog yazan Brian Krebs tarafından duyurulmuştu.

İsrail'in devlete ait savunma şirketleri gizli bilgilerinin heklendiği haberlerini yalanlıyor. Ne var ki, hackleme olaylarını ortaya çıkaran ekip BBC'ye, gerçekten yüzlerce dosyanın kopyalandığına işaret eden bir istihbarat raporunu gösterdi.
 
Aylarca süren bir süreç içinde çalınan belgeler şu konularda bilgiler içeriyor:
 
Arrow III füzeleri
 
İnsansız hava araçları ya da yaygın adıyla pilotsuz uçaklar
 
Balistik füzeler

 
Siber Mühendislik Hizmetleri (CyberESI) internet korsanlarının bu heklemeyi 2011 ile 2012 arasında sekiz ay boyunca sürdürdüklerini ortaya çıkarmış. Çalınan bilgilere bakarak, korsanların Demir Kubbe teknolojisinin peşinde oldukları sonucuna varıyorlar.
 
Demir Kubbe, füzeleri ve top mermilerini havada durdurup imha edebilen gelişkin bir füzesavar savunma sistemi.
 
Gazze'den atılan roketlerin engellenmesinde bu sistemin büyük rolü olduğu söyleniyor.
 
Rapor sonuçta İsrail şirketlerinden gigabitlerce veri çalındığını söylüyor ve çalınan verilerden bazılarını şöyle sıralıyor:
 
Word belgeleri
Power point sunuşları
Hesap çizelgeleri
PDF dosyaları
Çalışılabilen dosyalar (.exe dosyaları)
CyberESI raporu, çalınan bazı teknik belgelerin entellektüel mülkiyet hakları (patent) kapsamına girdiğini ve ABD hükümetinin Uluslararası Silah Trafiği (ITAR) kurallarına tabi olduklarının belirtildiğini de yazıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler