YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'i zora sokan ifade
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a 27 Temmuz Çarşamba günü sunulması beklenen Mavi Marmara baskınına ilişkin raporun ayrıntıları belli olmaya başladı.
İsrail'i zora sokan ifade
24 Temmuz 2011 / 11:21 Güncelleme: 24 Temmuz 2011 / 11:23

Raporda,İsrailaskerlerinin kasten adam öldürmeyi hedeflediklerini ortaya koyan, “İsrail askerleri gemiye tamamen öldürmek amacıyla indiler ve insanları ense kökünden vurarak öldürdüler” ifadesi Tel Aviv yönetimini zora soktu. Bu ifadeden dolayı İsrail Hükümeti'nin, Türkiye'den özür dilenip dilenmeyeceği kararını, dar kapsamlı bir toplantıda değerlendirdikten sonra verebileceği ileri sürülüyor.

Çarşambadan önce toplantı

Ankara'ya ulaşan bilgilere göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 27 Temmuz Çarşamba gününden önce Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri ve Adalet bakanlarını toplayarak durum değerlendirmesi yapacak. Dar kapsamlı kabine, İsrail Genelkurmayı ile hukuk çevrelerinden de ayrıntılı yeni raporlar isteyecek. Baskında ölenlere tazminat ödenmesine sıcak bakan İsrail'in önünde ve sonunda hiçbir sıfat bulunmayan “sadece özür” ifadesine olumlu yaklaşabileceği belirtiliyor.Ankaraise “İsrail Devleti resmen diplomatik olarakTürkiyeCumhuriyeti'nden özür diler” ifadesinde ısrar ediyor.

Askerler yargılanır korkusu

İsrail, Türkiye'nin bu talebinin karşılanması durumunda baskını gerçekleştiren askerlerin, uluslararası mahkemelerde yargılanma yolunun açılacağı endişesini taşıdığı için resmi diplomatik özüre yanaşmıyor. Ankara ile Tel Aviv arasındaki sorunun çözümü için Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Başbakan Yardımcısı Moshe Ya'alon'un, 26 Temmuz Salı günü yeniden New York'ta bir araya gelmeleri de bekleniyor.

Memnun etmeyen ifade

İsrail'e yönelik sert eleştirilerin yer aldığı raporda Ankara'yı memnun etmeyen ifade ise “Gazze'ye yönelik ambargonun yasal olduğunun vurgulanması ve Türkiye menşeli olduğu kesinleşmiş Mavi Marmara gemisiyle organizatörlerin, bunu bilmelerine rağmen ambargoyu delmeye çalışmaları” oldu. Türkiye bu ifadenin, BM'nin diğer bazı kurumlarınınGazzeile ilgili aldığı kararlarla çelişkili olduğunu savunuyor

Hürriyet

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler