YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'i kızdıracak ziyaret
Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in, Filistin'i ziyaret edeceği bildirildi.
İsrail'i kızdıracak ziyaret
18 Haziran 2012 / 20:19 Güncelleme: 18 Haziran 2012 / 20:20

Filistin Devlet Başkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Putin'in, ziyaretinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la yapacağı görüşmenin yeri için, Yaser Arafat'ın da sağlığında kullandığı Ramallah'daki Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) karargahı sayılan başkanlık ofisi Mukata yerine, Hristiyan dünyası açısından da büyük öneme sahip, Hz. İsa'nın doğduğu şehir kabul edilen Batı Şeria'daki Beytüllahim'i istedi.

Filistin tarafı teklifi kabul ederken, siyasi gözlemciler, alışık olunmayan bu durumun, Putin'in, Ramallah'daki Mukata'ya giderken güzergahında bulunan mülteci kamplarındaki Filistinli Araplardan, Suriye rejimine verdiği destek nedeniyle tepki almaktan çekinmesinden kaynaklandığı görüşünü savundu.

Görüşmenin yapılacağı Beytüllahim şehrinin bir başka önemi ise kent nüfusunun ağırlıklı olarak Hristiyan Araplardan oluşuyor olması.

Bu arada, 26 Haziran'da gerçekleşecek ziyaret Filistin'in Moskova Büyükelçisi Fayed Mustafa tarafından da doğrulandı.

Abbas-Putin görüşmesinde, İsrail'le uzun süredir tıkanan barış süreci, İsrail'in Batı Şeria'da uluslararası anlaşmalara aykırı olarak yürüttüğü yeni Yahudi yerleşim yerleri inşaatları konusunun gündeme geleceği belirtildi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler