YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'i çok sert eleştirdi
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu, hükümetinin Doğu Kudüs'te 1600 konutluk projeyi onaylamasından dolayı sert biçimde eleştirdi.
İsrail'i çok sert eleştirdi
12 Mart 2010 / 23:38 Güncelleme: 12 Mart 2010 / 23:38

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Clinton'ın 43 dakika süren telefon görüşmesinde, ülkesinin, İsrail'in yeni konut inşasına dair geçen salı yaptığı açıklamaya, hem zamanlaması hem de içeriği bakımından duyduğu derin hayal kırıklığını ve güçlü itirazını dile getirdiğini söyledi.

Clinton'ın görüşmede, bu açıklamayı İsrail'in ikili ilişkilere yönelik yaklaşımında "çok olumsuz bir işaret" ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın bölgeyi ziyaretinin "ruhuna" da aykırı olarak gördüğünü söylediğini ifade eden Crowley, görüşmede Netanyahu'ya ayrıca, İsrail'in bu adımının barış sürecine dair güveni baltaladığı mesajının verildiğini kaydetti.

Crowley, görüşmede Clinton'ın, "özellikle de ABD'nin İsrail'in güvenliğine güçlü bağlılığının ışığı altında bunun nasıl olduğunu anlayamadığını, İsrail hükümetinin sadece sözlerle değil, spesifik eylemleriyle de bu ilişkiye ve barış sürecine bağlı olduğunu göstermesi gerektiğini" söylediğini bildirdi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler