21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'i çıldırtan Türk dizisi
İsrail'i çıldırtan Türk dizisi
15 Ekim 2009 09:34
TRT'nin yeni dizisi "Ayrılık", İsrail'e büyük tepki topladı. İsrail'in, dizinin yayımlanmasından kaynaklı "travma" yaşadığı belirtildi...

TRT 1'de ilk bölümü yayınlanan 'Ayrılık' dizisine İsrail'den büyük tepki geldi. TRT'nin 'dünyanın kanayan bir yarası olan Filistin topraklarında yaşananlar...' şeklinde tanıttığı diziyle ilgili Türk Büyükelçisi'nin İsrail Dışişleri'ne çağrılacağı açıklandı.

Dizinin dün ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, akşam saatlerinde Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesi Ynet, diziyle ilgili geniş bir yazı yayımlayıp, İsrail'in, dizinin yayımlanmasından doğan "travma"yı yaşadığını belirtti.

Kanal 2 televizyonu da dizinin İsrail ve Yahudi düşmanlığını tesis etmeye yönelik "provokatif bir dizi" olduğunu öne sürdü. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, yeni atanacak Türk Büyükelçisini en kısa samanda Dışişleri'ne çağırıp izahat isteyeceği belirtilirken, Ynet, Lieberman'ın Büyükelçiye vekalet eden Türk Büyükelçilik görevlisinin, diziyle ilgili protesto vermek için bakanlığa çağrılması talimatını verdiği ifade etti.

"Türkiye'nin devlet Televizyonu TRT 1, bu hafta Gazze'deki Dökme Kurşun operasyonu sırasında geçen olayları anlatan bir diziyi yayına soktu" diyen Ynet, dizide İsrail ordusu askerlerinin, "çocukların üzerine bilinçli olarak ateş eden, Gazzeliler'i idam mangalarının önüne diken, sivillere ateş eden kana susamış askerler" olarak gösterildiğine işaret etti.

Ynet, dizinin Youtube'de yayımlanan bölümünün linkini verip, resimlerine de habere ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ise Ynet'e "Bu, ciddi bir provokasyondur ve devlet desteğiyle yapılmıştır. Böylesine provokasyon ve nefret dolu bir dizinin düşman ülkeler arasında bile yayınlanmasının doğru olmadığını düşünüyorum." dedi. Lieberman, dizinin "İsrail ile yüzde 100 dolu diplomatik ilişkileri olan Türkiye'de yayınlanmasını da çok manidar ve üzücü" olarak nitelendirdi.

KANAL 2: "İSRAİL VE YAHUDİ DÜŞMANLIĞI TESİS ETMEYE YÖNELİK"
         
Televizyon dizisiyle ilgili eleştirel bir haber de İsrail'in önde gelen TV kanallarından Kanal 2'nin akşam haberlerinde geniş bir şekilde yer aldı.

Kanal 2 Televizyonu, TRT'nin yapmış olduğu "Ayrlık" adlı dizinin "devlet televizyonu"nda yayınlanmış olmasına dikkat çekti; en üst dereceden provokasyon malzemesi içerdiğini ve gerçeklere aykırı olduğunu ileri sürdü.

Kanal 2, diziyi, "İsrail ve Yahudi düşmanlığı tesis etmeye yönelik provokasyon" olarak niteledi.

Diziden parçalara da yer verilen Kanal 2 haberinde de dizi konusunda İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a da görüşünün sorulduğu ve Lieberman'ın, en kısa zamanda, yeni atanacak Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisinin dizi hakkında izahat vermeye davet edileceğinii belirttiği ifade edildi.

Kanal 2'de de İsrail askerlerinin, "günahsız sivilleri öldüren kana susamış askerler" olarak gösterildiğinin altı çizilip, dizinin TRT'de yayımlanıyor olmasının "çok manidar" olduğu ifade edildi. Kanal 2, dizinin, "Suriye gibi karanlık ülkelerin yaptığı provokatif ve Yahudi düşmanı yayınlarına eşdeğer olduğunu" ileri sürdü. Kanal 2 ayrıca, dizinin TRT gibi bir kurumda yayınlanıyor olmasının tek bir yolu olduğunu, bunun da "yukarıdan" gelen bir talimatla yapılmış olabileceğine vurgu yaptı.

Her Salı 19:50'de TRT1'de
TRT'den İsrail'e aşk savunması
İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Türk Maslahatgüzarı'nı çağırmasına kadar varan gerilime TRT'den açıklama geldi. TRT savunmasında Filistinlileri konu eden dizinin aırkasında durdu.  
 
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, "Bu bir aşk dizisidir" açıklamasını yaptı.
 
TRT'den sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da her diziyi kendisinin seyredemeyeceğini ifade ederek, soruların muhatabı olarak genel müdürü işaret etti.
 
ORADA 300 ÇOCUK ÖLMEDİ Mİ?
Dizinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu da dizinin aslında bir aşk dizisi olduğunu söyledi. İsrail'in Gazze'de yaptıklarını gördükten sonra bu diziyi yapmaya karar verdiklerini belirten Çobanoğlu; "Dizimiz neden bu kadar olay oldu anlamıyorum. Aslında bu bir aşk dizisi. Oradaki çocukların, kadınların yaşadıklarını göstermek lazım. Bu tür şeyler yaşanmadı mı? Dünya kamuoyunda izlemedik mi? Gönül teli titreyen herkesin duyarlı olması gereken bir konu. 1500 sivil öldü ve ölenlerden 300'ü çocuktu" dedi.
zalimin zulmu
 // hakan balık
bence TRT'nin dizisi müthiş ve kaldırılmamalı..birileri İsrail'in yaptıklarını dünyaya duyurmalı...neden rahatsız oluyorlar ki, aynısını hatta fazlasını yapmıyolar mı filistinli kardeşlerimize..sonuna kadar dizinin yanındayız.....
15 Ekim 2009 22:48
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler