YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'i çıldırtacak haber
İsrail'i çıldırtacak haber
18 Ağustos 2014 12:02
Müslümanlığı seçen İsrailli Moral Malka (21), ülkesindeki aşırı sağcı siyonistlerin tehditlerine rağmen Filistinli Mahmud Mansur (26) ile dünyaevine girdi.

Malka ve Mansur'un Yafa şehrinde düzenlenen düğün töreninde 200'den fazla polis güvenlik önlemi aldı. Düğün, gelinin Rishon LeZion bölgesindeki evinden alınmasıyla başladı. 800 davetlinin katıldığı Düğün alayı yeni çiftin Yafa'daki evine ulaştı.

Filistinli damadın Yafa'daki evinin etrafında toplanan bir grup İsrailli protestocu, polis engeliyle karşılaştı.

"Aşk her zaman kazanır"

Damadın annesi Fedva Mansur, İsrail basınına yaptığı açıklamada, zorluklara karşı hazırlıklı olduklarını belirtirken "Herkes buraya bize destek olmaya geldi.

Maalesef bazı olumsuz tutum sergileyenler de mevcut. Damat ve geline de söylediğim gibi, aşk her zaman kazanır" ifadesini kullandı.

Gelininin karşılaşacağı zorluklar için üzüldüğünü kaydeden Mansur, "Gelinim çok olumsuz tavırlarla karşılaştı. Ama o bunların üstesinden gelebilecek kadar güçlü birisi ve biz ona destek olmaya hazırız. Gelinimle konuştuğumda bana, 'Her şeyin yolunda gitmesini ve güzel bir düğünümüzün olmasını istiyorum' dedi" değerlendirmesinde bulundu.

Genç çift, dün mahkemeye başvurarak, Aşırı sağcı siyonist çizgisiyle tanınan "Kutsal Topraklarda Asimilasyonun Önlenmesi Örgütü" (LEHAVA) üyelerinin düğünlerini protesto etmelerinin önüne geçilmesini istemiş, İsrail mahkemesi de LEHAVA üyelerinin, düğün alanından 200 metre uzakta protesto düzenleyebilmelerine hükmetmişti.

Din değiştirmede artış var

Merkezi Tel Aviv'de bulunan Maariv gazetesi de İsrail İçişleri Bakanlığı verilerinin son on yıl içerisinde Yüzlerce Yahudi'nin Müslüman onlarca Yahudi'nin de Hıristiyanlığı seçtiğini duyurmuştu.

2000 yılından bu yana yüzlerce İsrail yargısına başvurarak dinlerini değiştirmek istediğini belirten Maariv, İsrail yargısına ait verilere göre her yıl yaklaşık olarak 100 Yahudi'nin kimliklerinin Müslüman olarak değiştirilmesi için başvuruda bulunduğunu kaydetmişti. Yahudilerin din değiştirmesiyle mücadele için kurulan Sonsuza Kadar İsrailli Aileler Derneği yöneticileri, din değiştirmelerin tahmin edilenden daha tehlikeli boyutlarda olduğunu ve bu durumun kaygı verici olduğunu ifade ediyor.

Dernek yetkilileri, yüzlerce İsrailli Yahudi'nin de resmi bildirimde bulunmadan Müslüman veya Hıristiyan olduğunu belirtirken Avigdor Liberman liderliğindeki aşırı sağcı "İsrail Evimiz" partisi milletvekillerinden Uri Urbah, bu verilerin büyük bir tehlikeye işaret ettiğini söylemişti.

Psikolojik baskı

Tel Aviv merkezli Yediot Ahronot Gazetesi'ne göre, İsrail'deki Din işleri ve İç işleri Bakanlığı yetkilileri İslam'ı tercih eden Yahudiler üzerinde çok sıkı bir baskı uyguluyorlar.

Örneğin İslam'ı tercih eden İsrail vatandaşına Müslüman olduktan sonra Yahudiliğe tekrar geri dönmesi için üzerimde çok sıkı bir baskı kurdu. Yeni Müslüman olan İsrailli psikiyatri kliniğe tedavi olmak için gönderildi.

"Din değiştirenlerin özellikle beyninin yıkanmış olduğunu aklı başında bir insanın Yahudilik'ten başka bir seçeneği olamayacağını" dile getiren makamların baskısına rağmen yeni Müslüman genç yine de hiç bir şeyin kararını değiştiremeyeceğini vurguluyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler