YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e var, Türkiye'ye yok!
ABD, Türkiye’ye yok dedi. İsrail'e hayli cömert davranıyor.
İsrail'e var, Türkiye'ye yok!
25 Mayıs 2012 / 13:36 Güncelleme: 25 Mayıs 2012 / 13:40

Türkiye ’nin en üst düzeylerde ısrarla gündeme getirdiği “Reaper ” tipi insansız hava aracı talebini “kongre tepkileri” gerekçesiyle geri çeviren ABD , İsrail ’e yönelik, içinde Irak’tan arta kalan savunma malzemelerinin de yer aldığı oldukça cömert yeni bir güvenlik paketi hazırlıyor.

Türkiye ABD’den insansız hava aracı taleplerine yanıt beklerken ABD İsrail için yeni bir güvenlik paketini kongreden geçirmeye hazırlanıyor. ABD Temsilciler Meclisi’nden çok kısa bir süre önce geçen “ABD-İsrail Güçlendirilmiş Güvenlik İşbirliği Yasası” tasarısı halen Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde. Tasarının 100 üyeli senatodan oybirliği ile geçmesi bekleniyor. İsrail söz konusu olduğu zaman Amerikan Kongresi’ndeki “Demokrat-Cumhuriyetçi” farklılığının nasıl ortadan kalktığını da açıkça ortaya koyan tasarı ile ilgili konuşan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyesi Howard Berman “İsrail’in güvenliği ve Yahudi vatanının korunması bir siyasi partininmeselesi değildir. Bu, Amerika için yapılması gerekli olandır” ifadesini kullandı. İsrail her yıl ABD’den 3milyar dolar askeri hibe yardımı alıyor. Kongre bu yıl bumiktara 680milyon dolar ilave yaptı. 17 Mayıs’ta iki ülkenin savunma bakanları arasında yapılan bir anlaşma uyarınca da “Demir Kubbe” füze savunma sistemi için İsrail’e 70 milyon dolar daha verilecek.

Tasarıda “İsrail” başlıklı birkaç öneri şöyle:

- İsrail’in, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki savunma ağına entegre edilmesi.
- Üyesi olmadığı NATO içindeki rolünün genişletilmesi, varlığının artırılması.
- İstihbarat işbirliğinin daha da artırılması.
- Leasing ile tanker uçaklar, yeni füze savunma kapasitesi ve özel silahlar verilmesi.
- F-35 uçakları alması ve zamanında teslimat içinmevzuatın iyileştirilmesi.
- Irak’tan arta kalan “ihtiyaç fazlası” savunmamalzemesinin İsrail’e verilmesi.
- Gazze’ye silah girişlerinin önlenmesi için çabaların artırılması.
- Terörlemücadele, enerji, deniz güvenliği, siber güvenlikte işbirliğinin artırılması.

Beyaz Saray: Türkiye’nin ilgisinin farkındayız

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes haftalık basın toplantısında Türkiye’ye insansız hava aracı Reaper’ların satışına ilişkin bir soru üzerine genel olarak Türkiye’nin terörle mücadele çabalarının destekçisi olduklarını belirtti. Rhodes, “Bu terörle mücadele çabalarının parçası olarak Türkiye’nin insansız hava araçları dahil olmak üzere ilave kaynaklar satın almaya olan ilgisini tabii ki farkındayız. Bu, sadece Türkiye ile değil, kongre ile de görüşmemiz gereken bir konu” açıklamasını yaptı. Habertürk

yok
 // osman tahmaz
yok kardeşim türün türkten başka dostu yok bunu artık görelim...
25 Mayıs 2012 15:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler