YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e tarihi Kudüs tokadı
ABD Başkanı Obama, Kudüs’te Yahudiler için 1600 yeni konut yapımında direnen İsrail’e tarihi bir çıkış yaptı.
İsrail'e tarihi Kudüs tokadı
25 Mart 2010 / 07:14 Güncelleme: 25 Mart 2010 / 07:15

ABD Başkanı Barack Obama, Kudüs’te yeni konut inşa etme planları yüzünden ülkesiyle İsrail arasındaki ilişkilerin gerildiği bir dönemde Netanyahu’ya tarihi bir diplomatik darbe indirdi. Görüşmeden sonra gelenek haline gelen tokalaşma merasimi yapılmadı. Olay MOSSAD’ın kontrolündeki Debkafile sitesinde “ABD’nin İsrail’e diplomatik perdeleme tehdidi” olarak yorumlandı.

OLAĞANDIŞI OLAY

Beyaz Saray’dan da görüşme hakkında henüz herhangi bir açıklama gelmezken, Obama’nın Washington’ı ziyaret eden müttefik bir ülkenin başbakanı ile görüşmesinden görüntü aldırılmaması ya da açıklama yapılmamasının olağan dışı olduğu yorumları yapılıyor. Görüşmenin iki tur halinde olduğu Netanyahu’nun Obama ile resmi görüşmesinden bir süre sonra tekrar gelerek mülakata devam ettiği iddia ediliyor.

100 YENİ KONUT

İsrail’in bu tepkiye cevabı gecikmedi. Görüşmeden birkaç saat sonra 100 yeni konut projesine imza koyan İsrail hükümeti politikalarında ısrarcı olacağı mesajı verdi. Bu arada, Obama’nın “3 bin yıldır Kudüs bizim” demeci büyük tepki çekti. Suudi Arabistan açıklamaları kınayarak “Müslümanlar’ın Kudüs’te hakkı olduğunu belirtti.

İSRAiL DE YOKSULLAŞIYOR

İsrail’de işsizlikle bağlantılı olarak yoksulluğun hızla arttığı belirtiliyor. İsrail hükümetine bağlı Ulusal Sigorta Enstitüsü’nün verilerine göre, İsrail’de her beş aileden biri ve her 3 çocuktan 1’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İstatistiklere göre ülkedeki 6.5 milyonluk nüfusun 2 milyonunun yoksul, bunun yarısı çocuklardan oluşturuyor. Yoksulluk sınırı altındaki çocukların oranı 2001 yılında yüzde 26.9 iken 2002 yılında yüzde 28.1’e yükseldi. Ulusal Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre ülkedeki yoksulların sayısı 2006’da 1 milyon 650 bin kişiye dayandı. 2009’da ise bu sayı 2 milyona ulaştı. Ülkede sosyal yardım örgütlerinin dağıttığı yiyeceklere muhtaç olanların sayısı son 5 yılda yüzde 104 oranında artış gösterdi.

Bugün

ABD İSRAİLE AÇIK VERMİŞ !
 // ABDULLAH HARUN
ABD İsrail'e şapkayı kaptırmam demişte asparagas haber olabilir.Çünki ikiside çıkarları için ortaklık yapıyorlar, birbirlerini sevdiklerinden falan değil ikiside bir olmadan hiç birşey yapamazlar.Darısı İslam alemininde bir olarak hareket etmesine.Kudüs aslında Allah'a kayıtsız şartsız iman edenlerin ortak değeridir, fakat toprak olarak bir devlete ait olabilir....
25 Mart 2010 13:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler