YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'e Filistinli "balıkçıları serbest bırak" çağrısı
İsrail'e Filistinli "balıkçıları serbest bırak" çağrısı
05 Haziran 2015 01:17
Filistinli İşçiler Sendikası Birliği, İsrail'i, Filistinli gruplarla ateşkes yaptığı 26 Ağustos 2014'ten bu yana gözaltına aldığı Gazzeli balıkçıları serbest bırakmaya çağırdı.
Filistinli İşçiler Sendikası Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail deniz kuvvetlerinin 26 Ağustos 2014'ten beri 60 Gazzeli balıkçıyı gözaltına aldığı belirtildi. Son olarak salı günü 5 balıkçının gözaltına alındığı  ifade edilen açıklamada, İsrail'den tutuklu balıkçıları "derhal" serbest bırakması istendi.

İsrail'in, Gazze karasularında avlanan balıkçılara karşı tacizlerini sonlandırması da istenen açıklamada, ateşkesin sağlandığı 26 Ağustos'tan bu yana İsrail'in 30 balıkçı teknesine el koyduğu, 3'ünü ise ağır silahlarla ateş açarak tahrip ettiği belirtildi.

İsrail, Temmuz 2014'teki son saldırısının ardından Gazze Şeridi sahilindeki 3 millik balık avlama menzilini, 6 mile çıkardığını duyurmuştu ancak Filistinli yetkililer, İsrail ordusunun, balıkçıların bu alanda avlanmasına izin vermediğini ve zaman zaman teknelerine ateş açtığını belirtiyor.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler