YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den yeni Cuma Namazı yasağı!
İsrail'den yeni Cuma Namazı yasağı!
01 Temmuz 2015 02:41
İsrail ordusunun, "güvenlik" gerekçesiyle Batı Şeria'da bir dizi yeni tedbir aldığı belirtildi.

İsrail devlet radyosunun, ordunun açıklamasına dayandırdığı haberine göre, düzenlenen "tehlikeli operasyonlar" nedeniyle Batı Şeria'daki Filistinlilerin hareket alanı, Kudüs ve ülkeye giriş konularında bir dizi özel güvenlik tedbirleri alındı. 

Haberde, 16 ile 30 yaş arasındaki Filistinli kadınlar ile 30 ile 50 yaş arasındaki Filistinli erkeklerin cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi almaları gerektiği, belirtilen yaş aralığının üzerindeki kadın ve erkeklerin Mescid-i Aksa'ya izin belgesi olmaksızın girebileceği kaydedildi.

Böylece İsrail'in, 40 yaş üstündeki Batı Şerialılara ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni verme uygulamasında geri adım attığı dile getiriliyor.

İsrail ordusunun ayrıca Ramallah'ın kuzeyindeki Beyt İl Kontrol Noktası'nı kapattığı ifade edilen haberde, daha önce gerçekleştirilmiş bir koordinasyon olmadıkça Filistinlilerin giriş ve çıkışının yasaklandığı belirtildi.

Haberde, Filistinlilerin, Ramallah ile El-Calzon Mülteci Kampı arasında ulaşımı sağlayan 60. Cadde'yi de kullanmalarının yasaklandığı bildirildi.

İsrail içerisindeki Filistinlilerin kurduğu "1948 Toprakları İslami Hareketi" tarafından, 10 Haziran'da yapılan açıklamada, ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya akın edilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Söz konusu çağrı üzerine İsrail polisinin, Doğu Kudüs'te ramazan ayı boyunca cuma günleri güvenlik önlemlerini artıracağı, Mescid-i Aksa'ya girişlerde 40 yaşın altındaki erkeklere izin verilmeyeceği ancak kadınlar için yaş sınırlaması getirilmediği belirtilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler