YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den UNESCO'ya karşı ortak bildiri
İsrail'den UNESCO'ya karşı ortak bildiri
25 Ekim 2015 14:17
UNESCO'nun Mescid-i Aksa'daki kısıtlamaları kınadığı ve "İbrahim Camii ile Rahel Türbesi Filistin toprağı" dediği karar, İsrail'i kızdırdı. İsrailli 19 milletvekili, UNESCO'nun İsrail şiddetini kınayan kararına karşı harekete geçilmesi için ortak bildiri

İsrail'in ekim ayının başından bu yana Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını kınayan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), İsrailli vekillerin hedefi oldu. İsrailli 19 milletvekili, UNESCO'nun İsrail şiddetini kınayan kararına karşı harekete geçilmesi için ortak bildiri yayımladı.

Çarşamba günü alınan kınama kararında El Halil'deki İbrahim Camii'nin ve Beytüllahim'deki Rahel Türbesi'nin, Müslüman Filistin toprağı olduğu vurgulanmıştı. İsrailli vekilleri en çok "Filistin toprağı" ifadelerinin kızdırdığı öne sürüldü.

UNESCO İcra Kurulu tarafından 6'ya karşı 26 evet oyuyla kabul edilen kararda "İsrail'in, Mescid-i Aksa'daki ibadeti kısıtlaması ve kutsal ibadet yerinin yönetimi ile ilgili tavrının kınandığı" bildirilmişti.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise dün Ürdün'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştü. Abbas, "Yahudi yerleşimcilerin saldırıları durmalı ve Kudüs'ün yasal konumu korunmalı" dedi. Ürdün Kralı 2'nci Abdullah'la da görüşen John Kerry, Mescid-i Aksa Külliyesi'nin 24 saat boyunca güvenlik kameralarıyla izlenmesine yönelik bir karar aldıklarını belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler