YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Türkler'e yasak!
İsrail’de bulunan en büyük Türk şirketi olan Yılmazlar Holding bünyesinde 10 yıldır istihdam edilen mühendis ve işçilerin ülkeye girişleri durduruldu.
İsrail'den Türkler'e yasak!
20 Mayıs 2013 / 12:20 Güncelleme: 20 Mayıs 2013 / 12:22

Yeni işçi girişi yapılamadığı için 2 önemli projeyi durdurmak zorunda kalan Yılmazlar Holding, giriş yasağının kaldırılmasını istedi.

Yılmazlar Holding’in 1200 Türk çalışanı sınır dışı ve mağduriyetle karşı karşıya. İsrail İçişleri Bakanlığı 23 Nisan 2013 tarihinde aldığı kararla İsrail’de bulunan en büyük Türk şirketi olan Yılmazlar Holding bünyesin de 10 yıldır istihdam edilen Türk mühendis ve işçilerin ülkeye girişlerini durdurdu. Bunun üzerine Türk Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı devreye girerek gerekli adımları attı. Ancak aradan geçen bir aylık süre boyunca İsrail tarafı girişleri açmayınca Türk işçiler ve şirket mağdur duruma düştü. Yılmazlar Holding adına yapılan açıklamada, “Konu İsrail Başbakan’ı Netanyahu ve diğer yetkililere iletildi. Zararımız büyüyor. Yeni işçi girişi yapılamadığı için 2 önemli projemiz durduruldu.

Bu projelerde cezalı duruma düştük. Bu konu Türkiye tarafından onaylanmasına rağmen İsrail tarafının hala konuyu uzatması anlaşılır ve kabul edilebilir bir durum değildir. Girişler bir an önce açılmazsa zararlarımız giderek artacaktır. Biz bu konunun iyileşen ilişkiler döneminde sorun haline gelmesini asla istemeyiz. Türkiye de Hükümet bu konuda gerekli hassasiyeti göstermiştir. Aynı hassasiyeti İsrail hükümetinin de hızla göstermesini bekliyoruz. Umarız ki sorun olmadan giriş yasağı bir an önce kaldırılır” denildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler