YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Türkiye'ye şok suçlama
İsrail Parlamentosu'na sunulan bir raporda Filistinli gruplara ilk kez Türkiye üzerinden İran füzelerinin ulaştırıldığı öne sürüldü.
İsrail'den Türkiye'ye şok suçlama
03 Kasım 2009 / 20:54 Güncelleme: 04 Kasım 2009 / 00:16

İsrail Askeri İstihbarat Şefi Tuğgeneral Amos Yadlin, Hamas örgütünün 60 kilometre menzili olan bir füzeyi Gazze sahilinde karadan denize atarak başarıyla test ettiğini açıkladı. Gazze'den İsrail'in başkenti Tel Aviv'i vurma kapasitesi olan İpekböceği (silkworm) serisi füzelerin Türkiye üzerinden İsrail'e gönderildiği iddia ediliyor.

Tuğgeneral Yadlin tarafından İsrail Ulusal Meclisi Knesset'in Dış İlişkiler ve Güvenlik Komitesi'ne sunulan raporda İran silahlarının ilk kez Türkiye üzerinden Suriye'ye geçerek Hamas ve Hizbullah'a ulaştırıldığı öne sürüldü. İsrail İstihbaratı'na yakın DebkaFiles internet sitesi, haberi, "İstihbarat Şefi silahları bu örgütlere hangi kaynağın teslim ettiğini belirtmediği gibi, kullanımı hakkında kimin eğitim verdiğini de açıklamadı. Ancak DEBKA'nın askeri kaynaklarına göre silah kaçakçığılı Tahran'ın emriyle yapıldı ve Filistinliler'e İranlı askeri yetkililer eğitim verdi" şeklinde duyurdu.

Askeri kaynaklara göre İran tarafından tedarik edilen orijinali Çin yapımı C-802 ipekböceği serisinden olan bu füzelerle aynı kökenden olan bir füzeyle Hizbullah ikinci Lübnan Savaşı sırasında bir İsrail gemisini vurmuştu. Gazze Şeridi'ne yerleştirilen ipekböceği füzeleriyle İsrail'in Akdeniz sahilinde bulunan deniz kuvvetlerinin engellenmesinin amaçlandığı bildiriliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler