YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den tehlikeli deney!
İsrail'den tehlikeli deney!
11 Haziran 2015 23:33
İsrail, düşman tarafından radyoaktif saldırıya uğraması halinde ülkenin ne şekilde etkileneceğini ölçmek amacıyla nükleer materyal içeren patlayıcı denedi. Denemenin savunma amaçlı olduğu iddia edildi.

Haberde, İsrail’in güneyindeki Negev Çölü’nde bulunan kapalı tesislerde gerçekleşen testin, patlama bölgesinde yüksek seviyede radyasyon oluşturduğu ancak rüzgarın etkisiyle etrafa dağılan radyoaktif parçacıkların ciddi tehlike doğurmadığı ileri sürüldü.

Denemenin, “radikal” örgütlerin düzenleyebileceği radyolojik teröre karşı “savunma” amacıyla yapıldığı öne sürülen haberde, İsrail’in buna hazır olmak istediği ifade edildi. Haberde, testler için yirmi patlama gerçekleştirildiği belirtilirken, bombaların 250 gram ve 25 kilogram arasında olduğu kaydedildi.

Öte yandan, İsrail’in “Kırmızı Ev (Red House) olarak adlandırılan başka bir test ile de radyoaktif maddenin alışveriş merkezleri gibi kalabalık bir binada havalandırma sisteminden sızdırılması halinde etkilerinin neler olacağının denediği de belirtildi. Son yıllarda özellikle İran’ın nükleer faaliyetlerini sıkça eleştiren İsrail’in nükleer çalışmalarında gizlilik politikası yürütmesi ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) taraf olmaması eleştiriliyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler