YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den şaka gibi açıklama
İsrail'den şaka gibi açıklama
10 Kasım 2014 03:33
Mescid-i Aksa'ya uzun süredir ihlallerde bulunan en sonunda da kutsal mekana girip basan İsrail'in Cumhurbaşkanı'ndan şaşırtıcı bir açıklama geldi.

Gazze'deki 2 bin kişilik katliamın ardından Mescid-i Aksa'ya da giren İsrail'in Cumhurbaşkanı, 'İşkenceler etrafımızı sarmış durumda' dedi.

Geçtiğimiz aylarda 2 binden fazla sivilin öldüğü Gazze saldırılarından sonra geçtiğimiz hafta Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'yı basan İsrail'in Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, 'trajikomik' bir açıklama yaptı. Rivlin "Zor bir coğrafyada yaşadığımızı inkar etmiyorum. Acımasız cinayetler ve işkenceler etrafımızı sarmış durumda"dedi.

''Şiddet İsrail'in benimsediği bir yol değildir"

Rivlin, Rabin Meydanı'nda yaptığı konuşmada, şiddetin "İsrail demokrasisinin temellerini sarstığını" savunarak, 1995'te, 27 yaşındaki sağcı bir öğrenci tarafından, öldürülen eski İsrail Başbakanı İzak Rabin'in o dönemlerde, "Şiddet, lanetlenmelidir ve tecrit edilmelidir. Şiddet İsrail'in benimsediği bir yol değildir" dediğini aktardı.

Rabin suikastinin üzerinden 19 yıl geçtiğini belirten Rivlin, şu ifadeleri kullandı:

''İşkenceler etrafımızı sarmış durumda"

"Ancak şiddet henüz bitmedi, hala aramızda kol geziyor. Zor bir coğrafyada yaşadığımızı inkar etmiyorum. Acımasız cinayetler ve işkenceler etrafımızı sarmış durumda. Çocuklarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı kaybediyoruz. Bulunduğumuz bölge adaletten uzak, genelde amansız ve merhametsiz. Evet, tüm bunlara rağmen, bugün buraya, 'Şiddet İsrail'in benimsediği bir yol değildir' demeye geldik."

Şiddeti benimsemeyen İsrail Temmuz'da 2 bin kişiyi katletti

Şiddeti benimsemediğini söyleyen İsrail, geçtiğimiz Temmuz ayında Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 400'ü çocuk 2 binden fazla kişinin ölümüne sebep olmuş, on binlerce binayı yerle bir ederek Gazzelilerin evsiz kalmasına neden olmuştu. Bununla beraber geçen hafta Mescid-i Aksa'ya giren İsrail askerleri camiyi harap etmişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler