YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail’den Ortadoğu barış sürecine sabotaj
İsrail ile Filistin arasında üç yıldır yapılamayan barış müzakerelerinin geçtiğimiz hafta ABD’de yeniden başlamasının ardından İsrail Parlamentosu, görüşmelere sabotaj etkisi yapacak bir karar aldı.
İsrail’den Ortadoğu barış sürecine sabotaj
05 Ağustos 2013 / 13:03 Güncelleme: 05 Ağustos 2013 / 15:25

İsrail Parlamentosu Knesset, devlet desteği verilecek Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin listesini büyüttü. Aralık ayında sübvansiyon sağlanacak yerleşimlerin sayısı 85 iken son listede 91’e çıktı.

Uluslararası hukuka göre illegal olan ve Birleşmiş Milletler’in de karşı olduğu illegal yerleşimlerin, Filistin’le İsrail arasında herhangi bir barış anlaşmasına varılması halinde İsrail’in boşaltması gereken bölgelerde inşa edilmiş olması Tel Aviv’in niyetinin sorgulanmasına neden oluyor.

Barışa darbe

İsrailli Peace Now (Barış Şimdi) örgütü de İsrail hükümetini eleştirerek, söz konusu yerleşimlerin Filistinlilerin topraklarının en derinlerine kadar girdiğini ve bu yerleşimlerin herhangi bir barış anlaşmasında oldukları yerde kalamayacaklarını belirtiyor.

Peace Now yetkilileri, devlet desteği sağlanacaklar listesindeki yerleşimlerden üçünün geçen seneye kadar Tel Aviv tarafından bile illegal sayıldığını vurguluyor.

'Etkisi yıkıcı olacak'

İsrail’in bu kışkırtıcı kararına Filistin tarafı da tepkili. Filistin Yönetimi’nin üst düzey isimlerinden Hanan Aşravi, “Bu tam olarak İsrail’in istediği. Bir yandan müzakere ediyor bir yandan da müzakere sürecinin hedeflerini yıkıyor. Bu karar barış görüşmeleri üzerinde yıkıcı bir etki yapacak" ifadelerini kullandı.

Akşam

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler