YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Mısır'a Sina'da operasyon izni
İsrail'den Mısır'a Sina'da operasyon izni
20 Ağustos 2013 15:19
İsrail'in Mısır ordusuna, Sina Yarımadası'nda artan olaylarla ilgili operasyon yapması amacıyla 4 askeri uçak göndermesi ve bir askeri birlik sevketmesi için izin verdiği belirtildi.

İsrail Televizyonu Kanal 10'da yayımlanan habere göre İsrail ordusu, Mısır ordusuna bir askeri birlik ve "Apache" cinsi 4 askeri uçağını Sina'ya sevketmesi için izin verdi.

Haberde, söz konusu kararın Sina Yarımadası'ndaki Mısır ve İsrail hedeflerine yönelik artan silahlı saldırıların ardından duyulan güvenlik endişesi nedeniyle alındığı ifade edildi.

Mısır ordusundan konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Mısır ve İsrail arasında 1979'da imzalanan Camp David Anlaşması gereği Mısır, ağır silahtan yarı arındırılan Sina Yarımadası'nda sınırlı sayıda asker bulundurabiliyor.

Sina'da polisi ve askeri hedef alan şiddet olaylarının, 3 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbeden sonra artmasıyla birlikte Mısır ordusu, bir ayı aşkın süreden beri Sina kırsalında silahlı gruplara yönelik operasyon yürütüyor.

Son olarak dün bölgedeki uluslararası karayolu üzerinde seyreden polis otobüslerine düzenlenen saldırıda 24 polisin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler