YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den Mescid-i Aksa engeli
İsrail'den Mescid-i Aksa engeli
06 Temmuz 2014 02:58
Ürdün Medya ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Momeni, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın kapılarını kapatmasını eleştirdi.

Ürdün Medya ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Momeni, İsrail'in Mescid-i Aksa'nın kapılarını kapatmasının şiddeti artırdığını ve hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'da yer alan habere göre, Momeni, cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilerin sadece yüzde 10'una izin verildiğine dikkati çekerek, Mescid-i Aksa'nın İsrail askeri tarafından kuşatılmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Filistinli Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr'ın İsrailli yerleşimciler tarafından kaçırılıp yakılarak öldürülmesini "iğrenç suç" olarak niteleyen Momeni, Ürdün'ün girişimi ile Hudayr'ın öldürülmesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kınandığını hatırlattı.

Muhammed Hüseyin, 2 Temmuz Çarşamba günü Kudüs'te sabah saatlerinde Yahudi yerleşimcilerce kaçırılmasının ardından ölü bulunmuştu.

Ürdün ve İsrail arasındaki ilişkiler de 1994'te imzalanan Vadi Arabe Barış Anlaşması ile normalleşmiş, iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilik açma kararı almıştı. Ürdün, 1924 yılından itibaren Kudüs'te bulunan Müslüman ve Hristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve muhafızlığı görevini yürütüyor. Mescid-i Aksa'nın imamı, Ürdün Vakıflar Bakanlığı tarafından atanıyor.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler