YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den küstah çıkış
İsrail'den küstah çıkış
12 Aralık 2012 07:39
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Filistinlilere gözdağı verdi. Liberman, 'Gazze'den İsrail'e herhangi bir roket atılması halinde, Gazze'yi alırız.' dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, ''Filistinliler gelecek 4 ay boyunca vergi gelirlerinden 1 kızıl cent bile göremeyecekler'' dedi.

Tel Aviv'de düzenlenen Hanuka Bayramı etkinliklerine katılan Liberman, yaptığı konuşmada, vergi parasının dondurulmadığını, Filistinlilerin 1,6 milyon şekel (yaklaşık 400 milyon dolar) olan borçlarına karşılık bu paraya el konulduğunu belirterek, gelecek 4 ay boyunca da aynı uygulamaya gidileceğini kaydetti.

Liberman, ''Dört ay sonra bakıp, bundan sonraki paralarını gönderip göndermemeye karar vereceğiz. Fakat Filistinliler önümüzdeki 4 ay boyunca bir kızıl cent bile görmeyi unutsunlar. Bu bize olan borçları'' diye konuştu.


-''Gazze'yi alırız''-


Konuşmasında Filistinlilere gözdağı da veren Liberman, ''Tüm dünya şunu iyi bilsin ki Gazze'den İsrail'e herhangi bir roket atılması halinde, İsrail bir kara operasyonuna ihtiyaç duyacaktır. Bu seferki operasyon 'dökme kurşun'daki gibi sınırlı olmaz, Gazze'yi alırız ve tüm bedeli öderler'' ifadesini kullandı.

Liberman, Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının İsrail'in Yahudi yerleşim yerleri kararı için ''dengesiz ve haksız'' yönündeki açıklamasını ise ''Bu ülkelere ne kadar güvenebileceğimizi gösteriyor'' diye yorumladı.

İsrail, Filistin yönetiminin ''Gözlemci Devlet'' statüsü kazanmasının hemen ardından vergi gelirlerinden dolayı Filistinlilere vermesi gereken 100 milyon dolarlık kasım ayı gelirine el koyma kararı almıştı. İsrail, aldığı bu karara gerekçe olarak Filistin yönetiminin İsrail elektrik şirketine olan borçlarını ödememesini göstermişti. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler