YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den korkunç itiraf
İsrail, 22 gün süren Gazze saldırısında fosfor kullandığını dolaylı olarak kabul etti.
İsrail'den korkunç itiraf
01 Şubat 2010 / 21:45 Güncelleme: 01 Şubat 2010 / 21:48

 İsrail, 22 gün süren Gazze savaşı sırasında bir BM binasına beyaz fosfor atılmasıyla ilgili olarak iki üst düzey subaya disiplin cezası verildiğini Goldstone raporuna resmi yanıtında bildirdi.

Ynet haber sitesine göre, İsrail, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'a geçen cuma verilen resmi yanıtta, bir tuğgeneralin ve bir albayın, açılan askeri soruşturmanın sonucunda disiplin cezası aldıklarını kaydetti. Yanıtta, bu subaylara hangi disiplin cezalarının verildiği belirtilmedi.

İsrail ordusu da basında konuyla ilgili çıkan haberleri doğruladı, ancak başka bilgi vermedi.

Yerel basın, 1.400 Filistinlinin ve 13 İsraillinin öldüğü savaşla bağlantılı disiplin cezası alan üst düzey subayların Tuğgeneral Eyal Eisenberg ve tugay komutanı Albay İlan Malka olduğunu kaydetti.

İsrail'in Gazze'deki operasyonlar sırasında BM'nin Gazze'deki Filistinlilere yardım kuruluşu (UNRWA) binasının gıda deposu, eğitim merkezi ve okulları maddi zarar görmüştü. İsrail'in bu operasyonlar sırasında beyaz fosfor kullandığı bildirilmişti.

Güney Afrikalı hakim ve eski uluslararası savaş suçları savcısı Richard Goldstone'un, Gazze savaşı sırasında hem İsrail hem de Hamas'ı savaş suçu işlemekle suçladığı raporu Eylül'de yayımlanmıştı.

BM Genel Kurul'u 4 Kasım 2009'da aldığı kararla Goldstone raporunu onaylamış, İsrail ve Filistin taraflarından işledikleri iddia edilen suçları soruşturmalarını ve bunları BM'ye 3 ay içinde rapor etmelerini, Genel Sekreterden de konuyla ilgili kendi raporunu aynı süre içinde Kurul'a sunmasını istemişti.

Genel Sekreter Ban'ın raporunu 5 Şubata kadar 192 üyeli Genel Kurul'a sunması gerekiyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler