YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den İran'a nükleer silah uyarısı
İsrail'den İran'a nükleer silah uyarısı
23 Nisan 2013 15:23
İsrail Başbakanı Netanyahu, "İran'ın kendisine nükleer silah edinme teşebbüsünü İsrail kabul edemez" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Chuck Hagel, Ortadoğu ziyareti çerçevesinde geldiği İsrail'de, dün İsrail Savunma Bakanı Moshe Yalon ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşmesinin ardından bugün de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.

İsrail başbakanlık binasında gerçekleşen görüşme öncesinde Hagel ve Netanyahu ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk sözü alan Netanyahu, "ABD ile son dört yılda savunma ve güvenlik ilişkilerimizi çok fazla geliştirdik ve bunun sizin döneminizde de devam edeceğine eminim. Bu çok önemli. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi pek çok meydan okumalarla karşı karşıyayız ve devam eden işbirliğimizde bunların üstesinden nasıl beraberce gelebileceğimizi görüşmek için sabırsızlanıyorum" diye konuştu.

"Amerika'nın İsrail'e verdiği askeri destek için ayrıca minnettarım" diyen Netanyahu, İran konusunda da şunları kaydetti:
"İran'ın kendisine nükleer silah edinme teşebbüsünü İsrail kabul edemez. Siz ve Başkan Obama'nın da tekrar söylediği gibi, ''İsrail her türlü tehdide karşı kendini savunabilme hakkına sahip olmalı'' Her durumda sizi burada Kudüs'te görmek çok güzel. Amerika'nın desteğini, dostluğunu ve müttefikliğini almak güzel."

Netanyahu'nun ardından söz alan ABD Savunma Bakanı Hagel de İsrail ve ABD arasındaki güçlü bağların ortak değerler ve diğerlerine saygı üzerine kurulu olduğunu ifade ederek, "bölgenin zor ve tehlikeli bir dönemden geçtiğini" ifade etti.

İsrail'deki temaslarını bugün bitirmesi beklenen Savunma Bakanı Chuck Hagel'in, akşam saatlerinde Ortadoğu ziyaretinin ikinci ayağı olan Ürdün'e hareket etmesi bekleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler