YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den İran'a açık tehdit
İsrail'den İran'a açık tehdit
16 Haziran 2010 07:22
İsrail Donanma Koramirali Jerusalem Post'a bugünden itibaren, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı deniz ablukasını kırmak için yola çıkacak bütün gemilerde provokatör grupların bulunacağı varsayımına dayanarak hareket edeceklerini açıkladı.

Ben-Yehuda, İsrail'in elinde İran gemilerinin silah taşıdığına dair bir istihbarat olmamakla birlikte, donanmanın gemide provokatörler olduğunu varsayacağını söyledi.

Provokatörlerin varlığına inanıyoruz
"Bu yeni filolara katılmayı düşünen insani yardım aktivistlerine kararlarını ciddi ciddi gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum çünkü gemide kim olduğunu bilemezler" diyen Ben-Yehuda, provokasyona ve Mavi Marmara'da yaşananların tekrarlanmasına neden olacak grupların gemide olduğuna inandıklarını söyledi.

Röportajda Ben-Yehuda, donanma komandolarının iki hafta önce Mavi Marmara'ya düzenlediği baskını da savundu. 31 Mayıs'ta yaşanan baskında dokuz kişi hayatını kaybetmişti. İsrail ordu yetkilileri ölenlerin tamamının kiralık militanlar olduğunu iddia ediyor.

Ben-Yehuda, "Gemideki onlarca insanın bölgeden ve dünyanın her yerinden terör örgütleriyle bağlantılı olduğuna dair artan işaretler ve kanıtlar" diyen Ben-Yehuda, bu insanların bazılarını geçmişte karıştıkları olaylardan tanıdıklarını iddia etti.

Ben-Yehuda, ölen dokuz yolcunun tamamının Türk olduğunu ve Şayetet 13 isimli komando grubuna saldırdıklarını da söyledi. Amiral, operasyonun sonuçlarının donanmanın öngördüğü gibi olmadığını ifade etti.

'Operasyon son tahlilde başarılı'
Donanma askerlerinin hafif bir direniş beklediklerini ancak bir terörist grubuyla karşılaşmayı ummadıklarını belirten Ben-Yehuda, son tahlilde operasyonun başarılı görülebileceğini de dile getirdi.

Ben-Yehuda, "Hiçbir masum ölmedi, sadece teröristler. Teröristlerin kuşattığı bir binaya gider ve teröristleri öldürürseniz bu bir başarıdır" dedi.

Buna ek olarak İran haber ajansları Pazartesi günü, üç İranlı parlamenterin Mısır üzerinden Gazze'ye gitmeyi planladığını duyurdu. Milletvekili Mahmud Ahmedi Bigaş'nin Meclis'in iki üyesiyle birlikte bu hafta Mısır üzerinden Gazze'ye gideceğini söyledi.

Bigaş, 290 sandalyeli parlamentodan 200 milletvekilinin ziyarette bulunmak istediğini ancak sadece üç kişinin gideceğini belirtti. İranlı milletvekili Mısırlıların Refah sınır kapısından geçişe sıcak baktığını, 70 milletvekilinin Mısır'dan vize aldığını dile getirdi.

Gemilerden biri yola çıktı
İran'ın Gazze'ye yardım götüren gemilerinden birinin önceki gün hareket ettiği, birinin de cumaya kadar yola çıkacağı bildirilmişti. Devlet radyosunun haberinde, gemilerde gıda, inşaat malzemesi ve oyuncak bulunduğu belirtilmişti.

İran'ın ilk girişimi değil
Akdeniz'de geçtiğimiz yıl Ocak ayında Gazze'ye 70 kilometre kala bir İsrail savaş gemisi, Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan bir İran gemisini durdurarak, gemiden bölgeyi terk etmesini istemişti. Gemi daha sonra rotasını Mısır'a çevirmiş. Ancak Mısır, geminin yardım malzemelerini indirmesine izin vermemişti. Bunun üzerine İran, İsrail'le barış anlaşması olan Mısır'a protesto notası vermişti. (e-kolay)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler