YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'den İran tahmini: İran rejimi...
İsrail'den İran tahmini: İran rejimi...
21 Şubat 2011 15:38
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İspanyol televizyonuna verdiği demeçte, "İran rejimi kendi halkı tarafından belki de düşünülenden kısa sürede devrilecek"dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Mevcut İran rejimi, kendi halkı tarafından ve belki de düşünülenden önce devrilmiş olacaktır" dedi.

İspanyol devlet televizyonu TVE'ye demeç veren Peres, "İran kurşuna diziyor, öldürüyor, uranyumu zenginleştirmeye yatırım yapıyor, ancak halkının yüzde 30'u işsiz. Gösteri yapmak isteyenlerin öldürülme olasılıkları var" diye konuştu.

"Bu hükümetin (İran) düşeceğine ikna oldum. Bu, herhangi birinin eyleminden değil, kendi halkının eyleminden olacak" diyen İsrail Cumhurbaşkanı, "İran'daki değişimin, İranlı gençlerin er ya da geç facebook gibi internetteki sosyal paylaşım sitelerini tanımasından sonra olacağını" savundu.

Peres, bir soru üzerine "İslam'ın demokrasi karşıtı olduğuna inanmıyorum, ama fanatik Müslümanların demokrasi karşıtı haline dönüştüğüne inanıyorum" cevabını verdi.

Öte yandan Peres, Tunus ve Mısır ile başlayan Arap ülkelerindeki halk isyanlarının "Ortadoğu'daki barış süreci için çok olumlu olacağını" ve "gelecekteki bir Filistin devletinin demokratik olmasına yardım edeceğini" söyledi. İsrail'in, Mısır'da özgür ve halk seçimiyle gelecek her türlü hükümeti kabul edeceğini kaydeden Peres, "Mübarek, görevde kaldığı 30 yılda barışı korudu. Eğer başka biri yönetseydi, tahmin ediyorum, savaş çıkabilirdi. Mübarek'in hataları oldu, ama adil olmak ve doğruyu yaptığını söylemek zorundayım" dedi.

AA

zorba...
 // ibrahim çelikoğlu
Anahtarları açan hırsız maymuncuk......
21 Şubat 2011 15:50
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler